speaker

آشنایی با بلندگو ها

اجاره باند و اکو یکی از تخصصی ترین تجهیزات دراجاره یاب است که نیاز به آموزش و آشنایی مخاطبان دارد.ما در اجاره یاب سعی داریم تا مشتریان را با تجهیزاتی که قرار است اجاره کنند بیشتر آشنا کنیم.در این پست کمی شما را با مفاهیم رایج استفاده شده در بلندگو ها آشنا می کنیم.بهتر است قبل از اجاره بلندگو ها در مورد مفاهیمی همچون ووفر،تویتر،صدای زیر و بم،بلندگو های دو راهه،سه راهه و چهار راهه بیشتر بدانید.

اهمیت بلندگو ها در اجاره اکو سیستم صوتی

همه اجزای زنجیره صوتی مهم هستند؛ اما هر چقدر هم که خوب باشند،وقتی شما به حاصل کار گوش میکنید،فقط آنچه را که از بلندگو پخش میشود،می شنوید. به عبارت دیگر کیفیت هر صدایی را که شما ارزیابی میکنید، آنالوگ یا دیجیتال، بر اساس چیزی است که از بلندگو میشنوید. توجه به اهمیت بلندگو شاید به این دلیل است که آخرین حلقه زنجیره صوتی است. بلندگو نیز مانند میکروفن، یک مبدل است اما، برعکس آن عمل میکند و به جای تبدیل انرژی صوتی به انرژی الکتریکی، انرژی الکتریکی را به انرژی صوتی تبدیل میکند.

انتخاب بهترین بلندگو در اجاره اکو

بدیهی است که همواره باید از بهترین بلندگو استفاده کرد. اما بهترین کدام است؟ آیا بهترین بلندگو، گرانبهاترین،بزرگترین یا پر صداترین آنها است؟ یا بلندگویی با وسیع ترین و یکنواخت ترین پاسخ بسامد، و یا نوعی که مناسب موسیقی سمفونی با راک باشد؟ اگر چه، وجود یک بلندگو در هر کار صوتی حیاتی است و انتخاب بهترین نوع آن برای رفع نیاز شما کار مهمی است، اما روش ساده ای دارد. این کار مستلزم تصمیم گیری هایی است که هر یک، تصمیم بعدی را تحت تاثیر قرار می دهد و عمدتا به تحلیل خود شما بستگی دارد.

برای انتخاب بهترین بلندگو، باید به چند عامل توجه کنید: پاسخ بسامد، خطی بودن، قدرت تقویت کننده، واپیچش صدا، حداکثر تراز خروجی، حساسیت، پاسخ قطبی، زمان رسیدن صدا و فاز صدا.محل نصب بلندگو نیز روی کیفیت صدا موثر است.

اجاره اکو- اجاره یاب

سیستم بلندگو در اجاره اکو و باند

کار یک بلندگو، تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی و بعد از آن به انرژی آکوستیکی است. از نظر تئوری، یک بلندگو باید قادر باشد تا تمام بسامد ها را به صورت خطی پخش کند ( خروجی آن متناسب با ورودی تغییر کند). اما در عمل این اتفاق نمی افتد. بلندگویی که، برای تولید امواج صوتی با بسامد پایین، به اندازه ی کافی بزرگ باشد، قادر به پخش، بسامد های بالا به طورمطلوب نخواهد بود. برعکس، بلندگویی که قابلیت پخش طول موج های کوتاه را دارد، توانایی پخش طول موج های بلندتر را ندارد.

به عنوان مثال، بیشتر گیرنده های رادیو_ تلوزیونی دارای یک بلندگو هستند؛ حتی بیشتر رادیوهای استریو و دستگاه های ضبط نوار، در هر یک از دو جعبه ی بلندگوی خود فقط یک بلندگو دارند، از آنجا که پوشش دادن تمام گستره ی بسامد های شنیداری تنها با یک بلندگو کار مشکلی است، معمولا بلندگوها برای حد وسط بسامدها ساخته میشوند که در آن ها طول موج های بلند و کوتاه فدای طول موج های متوسط می شوند. که بنابراین صرف نظر از کیفیت صدا، گیرنده ای که فقط یک بلندگو دارد، نمیتواند صدا را با پاسخ بسامدی کامل پخش کند.

شبکه تفکیک بسامد(کراس اور) – درایور ها(ووفر و تویتر)

به زبان ساده کراس اور یکی از اجزای بلندگو ها است که وظیفه تفکیک صدای زیر و بم را دارد.صدای زیر را به تویتر و صدای بم را به ووفر منتقل می کند. شبکه تفکیک بسامد، برای وسیع تر کردن پاسخ بسامد بلندگوها و پخش مطلوب تر بسامد های بم و زیر طراحی و ساخته شده است. هر یک از المان های بلندگو نیز، درایور نامیده میشوند که به منظور تامین شرایط فیزیکی لازم برای انتشار بسامد های بلند و پرتوان بم و نیز بسامد های کوتاه و جهتی تر زیر، توسعه یافته اند.

اگر سیستم یک بلندگو، فقط یکبار طیف بسامد را تقسیم کند، این سیستم، بلندگوی دو راهه نامیده می شود. بسامد قطع یک سیستم دو راهه در حدود ۱۵۰۰ تا۲۰۰۰ Hz است. بسامدهای زیر نقطه ی قطع به ووفر و بسامدهای بالای آن به تویتر اختصاص می یابند. ممکن است یک بلندگو برای هر محدوده ی بسامدی بیش از یک درایور داشته باشد.

سیستم بلندگویی که از دو بسامد قطع استفاده می کند، بلندگوی سه راهه نامیده میشوند و بلندگویی که دارای سه بسامد قطع باشد، سیستم بلندگوی چهار راهه نامیده می شود. سیستم های سه راهه، طیف بسامد را در ۴۰۰ تا ۵۰۰ Hz و ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ Hz تقسیم می کند. سیستم های چهار راهه بسامد را در نقاطی بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ Hz و ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ Hz و ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ Hz تقسیم می کنند.

زمانی که می گویند یک بلندگو ۱۵ اینچی می باشد در واقع سایز قطر ووفر محسوب می شود.معمولا هر چه این سایز بزرگ تر باشد قدرت بلندگو بالاتر می رود.

اجاره باند-- اجاره یاب

شبکه تفکیک غیر فعال و فعال

در بلندگوها از دو نوع شبکه تفکیک بسامد استفاده می شود: فعال و غیر فعال. در یک شبکه تفکیک بسامد غیر فعال، تقویت کننده توان مقدم بر شبکه است. این طراحی میتواند مشکلات خاصی را به وجود آورد از جمله این که تراز خروجی معمولا در بسامد قطع، چند dB کم می شود، احتمال واپیچش مدولاسیون متقابل خصوصا در صدا های بلند، بیشتر شده و واپیچش هماهنگ در بسامدهای بالا شنیده می شود.

در یک شبکه تفکیک بسامد فعال، مدار تفکیک بسامد مقدم بر دو تقویت کننده ی توان است و با توان پایین کار می کند. یکی از تقویت کننده ها ، سیگنال های بسامد بالا را دریافت کرده و تویتر را به کار می اندازد.

این سیستم، سیستمی با دو تقویت کننده یا دو تقویته نامیده میشود. یک شبکه تفکیک بسامد فعال، نسبت به شبکه ی غیر فعال چند مزیت دارد. شبکه ی فعال از میزان واپیچش می کاهد و در صورت بروز واپیچش در ووفر یا تویتر، این مشکل به بخش های دیگر منتقل نخواهد شد. همچنین از توان، استفاده ی بهینه می شود، زیرا یک تقویت کننده با توان پایین می تواند تویتر را که نسبت به ووفر توان کمتری نیاز دارد، به کار بیاندازد. ووفر و تویتر هر یک تقویت کننده ی خاص خود را دارند. و دیگر اینکه در شبکه ی فعال پاسخ حالت گذرا خصوصا در بسامد های پایین تر، بهتر است.

سیستم بلندگوهای سه راهه، می تواند سه تقویته باشد به این معنا که، هر بلندگو به وسیله ی تقویت کننده ی خودش فعال می شود. اگر یک سیستم سه راهه، دو تقویته باشد، در واقع یک شبکه تفکیک بسامد غیر فعال قبل از تویتر برای تشکیل طرح سه راهه، اضافه شده است.

بوق ها

بوق جعبه ی بلندگو را با هوای محیط پر کرده و انتشار صدا را در محدوده ی بسامدی خاصی کنترل میکند.

جهت اجاره اکو کلیک نمایید.

منبع:اصول و مبانی صدابرداری-مترجم:معصومه پورصادق

⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید.

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *