3

آشنایی با میکروفون بیسیم

در این نوشته میکروفون های بیسیم، نقاط قوت و ضعف و همچنین شیوه نگهداری آن ها را باهم بررسی می کنیم.

رایج ترین میکروفون بی سیم در بازارهای ما میکروفون سکاکو (sekaku) و jts است.

خوب است بدانید میکروفون سکاکو سه مدل (سه درجه) دارد که تنها مدل درجه سه آن در بازار ما موجود است!

میکروفون های دیگری مثل jts نیز وجود دارند که از جهاتی بهتر هستند، کیفیت آنها دلپسند است اما به هیچ وجه صدایی فِلت و طبیعی ندارند. از جهات دیگر این میکروفون ها را نسنجیده اdم، اما این میکروفون تنوّع بیشتری دارد. گویا مصرف باتری خیلی پایینی دارند و با باتری قلمی کار می کنند!

یک نکته:

توجّه داشته باشید که میکروفون بی سیم از آنجایی که فیبر سر خود دارد، بسیاری از معیارهای مربوط به دستگاه را برای خود می دزدد! یعنی هر قدر هم که دستگاه شما دستگاه خوبی باشد، اما با استفاده از میکروفون بی سیم، بسیاری از معیارها از دست آن در می رود و به عهده خود میکروفون بی سیم می افتد.از جمله: گیرایی میکروفون و مقدار سوت گیر بودن آن و سقف دیستور شدن آن، و حجم بلندی صدای آن، این موارد تنها به خود میکروفون و مدار آن بسته اند و دستگاه در آنها اثری ندارد. حتّی زیر و بم میکروفون و رنج فرکانسی آن جدا از الگویی است که زیر و بم دستگاه ارائه می دهد.

اجراه میکروفون بیسیم ---اجاه یاب

معیارهای حسن و ضعف در میکروفون بی سیم:

۱- اوّلین و آخرین معیار در میکروفون های بی سیم قیمت است! اگر میکروفون بی سیمی می خواهید که از آن راضی باشید باید به پای آن پول بریزید.

۲- آنتن دهی: به طور کلی برخی از میکروفون های بی سیم در پهنای باند vhf کار می کنند و برخی با uhf. میکروفونهای uhf برد بهتری دارند و در شلوغی امواج رادیویی ثبات فرکانسی بهتری دارند و کارایی خود را بهتر حفظ می کنند. سکاکو درجه یک با uhf کار می کند.

میکروفون های سری vhf یا uhf نیز در آنتن دهی با هم مساوی نیستند. توجّه کنید که آنتن دهی یک میکروفون با باتری قوی تر بهتر است، پس به معیار مصرف باتری توجه داشته باشید.

سکاکو درجه یک به جای یک گیرنده، دو گیرنده دارند که اگر یکی قطع شد، گیرایی را به عهده کانال بعدی می اندازند.

۳- مصرف باتری: میکروفون های بی سیم با باتری ۹ ولت کار می کنند. اما مصرف آنها مختلف است، سکاکو درجه سه تحمّل دو ساعت کار با یک باتری را دارد و بعد از آن افت پیدا می کند، اما سکاکو درجه یک چند برابر مصرف کمتری دارد و دیر تر باتری را خالی می کند.

می توانید برای باتری بی سیم از باتری های ۹ ولت شارژی استفاده کنید که آمپر بالاتری هم دارند و در برد آنتن دهی مؤثر هستند.

۴- دیستور صدا: معمولاً میکروفون های بی سیم با نزدیک شدن صدا و فریاد زدن در میکروفون صدا را به شدّت خراب می کنند، سکاکو درجه یک خرابی کمتری دارد، اما در استفاده از دیگر میکروفون ها توجّه کنید که حق ندارید دهانتنان را به میکروفون بچسبانید.

نگهداری از میکروفون بی سیم:

تنها چیزی که برای میکروفون بی سیم خطرناک است، ضربه است. میکروفون بی سیم به راحتی از بلندی قل می خورد و با سر به زمین می خورد. با این ضربه حتّی اگر کپسول میکروفون آسیب نبیند، اما مدار آن ثبات کاری خود را از دست می دهد.

شاید شما هم گاهی با این وضعیت مواجه شده باشید که میکروفون شما یک روز کارایی خوبی داشته باشد و روز دیگری اذیت بکند و خوب کار نکند. این بی ثباتی اگر به خاطر باتری میکروفون نباشد، حتماً به خاطر آسیب دیدن آن بر اثر ضربه است. این اشکال هم هیچ راه حلّ و جبرانی ندارد. پس خیلی مواظب باشید.

بسته به نوع میکروفون شما، برعکس وصل کردن باتری هم می تواند خطرناک باشد، البته من تا حالا میکروفون بی سیم ندیده ام که با اشتباه وصل کردن باتری آسیب ببیند.

*******************************************************************

جهت کسب اطلاعات بیشتر و نقد وبررسی میکروفون ها، قبل از هرجا، سری به سایت اجاره یاب بزنین. این سایت با ایجاد امکان درج آگهی اجاره میکروفون ، و مقایسه اون ها یه فرصت عالی برای تهیه میکروفون  با قیمت مناسب فراهم کرده. امیدواریم از این طریق، به میکروفونی که مدنظرتونه دست پیدا کنین.

⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید(لطفاً ♥♥)

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *