86

آشنایی با ولوم ها در آمپلی فایر

در ردیف میکروفونی که به دستگاه آمپلی فایر وصل می کنید چندین ولوم وجود دارد که هر کدام کارایی خاص خود را دارند.

شما اوّلاً باید بدانید هر کدام چه تأثیری در صدا دارند و ثانیاً باید از استاندارهای هر یک آگاه باشید.

ولوم ها از این قرارند:

۱- صدا: برای تنظیم حجم صدا و بلندی آن. این ولوم این امکان را برای شما مهیا می کند که صدای یکی از میکروفون ها را از دیگر میکروفون ها کمتر یا بیشتر کنید یا اینکه اصلاً صدایش را بکلی قطع کنید.

گاهی قطع بودن صدای دستگاه متوجّه این ولوم است.

معمولاً این ولوم را باید در حدّ وسط یا کمی بیشتر تنظیم کرد.

۲- زیر و بم (bass-treable) این دو ولوم برای تنظیم دو رنج فرکانسی از صدا هستند.

باس برای کم یا زیاد کردن صدای بم و پری صدا است. با این ولوم می تواند صدا را حجیم کنید تا شیشه ها به لرزه بیفتند، یا اینکه صدا را تو خالی بکند.

ولوم تریبل برای تنظیم صداهای زیر و وضوح صداست. می توانید شفافیت صدا را با این ولوم کم یا زیاد کنید.

صدایی که باس و تریبل آن هر دو بسته باشد تنها یک صدای میانه (بدون حجم و بدون شفافیّت) خواهد بود.

اگر هر یک از این دو ولوم کم باشد، خواننده خسته می شود و ممکن است گلوی او بگیرد. و اگر هر یک از این ولوم زیاد از حدّ باشد مایه اذیّت و سر درد مستمعین است.

اگر صدای تیز و نازک گوش شما را اذیت می کند ولوم تریبل را کم کنید و اگر صدای حجیم شیشه های شما را می لرزاند ولوم باس را کم کنید، اگر صدای شما تو دماغی است و در فضا ایجاد همهمه می کند، باز ولوم باس را کم کنید.

۳- مید (midd): برخی از دستگاههای پیشرفته و عموم میکسرها علاوه بر رنج فرکانسی ۸۰ هرتز (بم) و ۱۲ کیلو هرتز (زیر) امکان تنظیم فرکانس متوسّط (حدود دو و نیم کیلو هرتز) را نیز به شما می دهند. هرگز کم کردن این ولوم به شما پیشنهاد نمی شود. اما زیاد کردن آن تا نزدیک سه چهارم، در برخی از دستگاهها پیشنهاد می شود و مایه شفافیّت و زنده شدن صداست، گرچه در برخی دستگاهها نیز مایه بوق شدن صداست.

۴- اکو (echo) یا افکت (efx): ولوم اکو مقدار صدایی است که از این ردیف میکروفون به سمت افکتر ارسال می شود. شما می توانید حجم تکرار صدا را در هر یک از میکروفون ها تنظیم کنید، ولی توجّه داشته باشید که اگر صدای خیلی زیاد از این ردیف میکروفون به سمت اکو روانه بشود، ممکن است پردازنده اکو نتواند آن را تحمل کند و باعث بی کیفیت شدن اکو یا فرسوده شدن آن بشود. پس این ولوم را از نصف بیشتر نکنید.

۵-Aux : ولوم Aux بخشی از صدای ردیف میکروفون را دریافت نموده و آن را به خروجی مجزا ارسال می کند، از خروجی Aux برای ضبط صدا یا ارتباط بین دو دستگاه استفاده می شود. دقّت کنید که بسته به تنظیم شما ممکن است صدای یک میکروفون به Aux وارد شود ولی از باندهای خروجی شنیده نشود! این طرفند برای ضبط صدای جمعیت مفید است.

توجّه کنید که aux ورودی Aux in تنها امکان دریافت صدا را دارد و aux out (خروجی) تنها امکان ارائه صدا را دارد.

اجاره آمپلی فایر,باند,اکو ---- اجاره یاب

۶-گین (gain): در میکسرها در بالاترین بخش یک ردیف ورودی ولومی متمایز وجود دارد که گین نامیده می شود. شاید از کم و زیاد کردن این ولوم چیزی جز کم و زیاد شدن صدا (تا حدودی) احساس نکنید. اما وظیفه این ولوم در حقیقت تنظیم حساسیّت و گیرایی دستگاه است که در صدابرداری های حرفه ای با میکروفون های حرفه ای به کار می رود.

اگر میکروفون شما از خواننده فاصله دارد می توانید این ولوم را زیاد کنید و اگر فاصله میکروفون از دهان خواننده بسیار کم است، لازم است این ولوم را در حدّ وسط یا کمتر قرار دهید.

ترجیحاً این ولوم را دائماً در وسط قرار دهید.

۷- بالانس یا pan: ولومي است كه براي تقسيم صدا بین لاین چپ و راست به کار می آید. می توانید صدای یک ردیف از میکروفون را تنها به یک طرف باندهای خروجی بفرستید یا صدای یکی از میکروفون ها را در یکی از بلندگوها کم کنید.

۸- برخی دستگاهها، مثل دستگاهی که عکس آن را می بینید، یک ولوم کامپریسور comp نیز دارند که برای محدود کردن صدای خروجی به کار می رود و البته کار با آن کمی مشکل است.

یک نکته: به رنگ ولوم های یک دستگاه توجّه داشته باشد. رنگ ولوم ها حساب شده است. گاهی همه ولوم های مربوط به افکت را مثلاً آبی قرار می دهند. گاهی همه ولو مهای صدا را هم رنگ و مثلاً سفید قرار می دهند، گاهی همه ولوم های زیر و بم و مید را هم رنگ قرار می دهند، البته گاهی زیر و بم و مید را با رنگهای گرم و سرد یا تند و کم رنگ مشخص می کنند.

************************************************************

اگر با توجه به این مسائل به این نتیجه رسیدین که آمپلی فایر اجاره کنید یا بخرید، قبل از هرجا، سری به سایت اجاره یاب بزنین. این سایت با ایجاد امکان درج آگهی اجاره آمپلی فایر ، و مقایسه اون ها یه فرصت عالی برای تهیه آمپلی فایر با قیمت مناسب فراهم کرده. امیدواریم از این طریق، به دستگاهی که مدنظرتونه دست پیدا کنین.

⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید.

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *