09_wine_xtm_1_3-300x300

اجاره یک صندلی خوب و ارگونومیک

برای اینکه قبل از اجاره صندلی با ویژگی های یک صندلی خوب و ارگونومیک آشنا شوید حتما این مقاله را بخوانید.

بسیاری از صندلی‌هایی که در محیط کار قرار دارند زیبا به‌نظر می‌رسند اما همه‌ی آن‌ها ارگونومیک نیستند. اگر شما می‌خواهید شرایط کاری آسانی داشته باشید باید صندلی برای این کار انتخاب، اجاره یا کرایه کنید که هم با شرایط جسمانی و کاری شما هم‌خوانی داشته باشد. در وضعیت نشستن فشار زیادی به کمر وارد می‌شود به‌خصوص زمانیکه فرد در حالت چرخش قرار گیرد.

برای ممانعت از افزایش مشکلات استخوان‌بندی در ناحیه‌ی کمر، انتخاب یک صندلی ارگونومیک اهمیت فراوانی دارد. در جوامع امروزی اکثر افراد در طول روز برای انجام کارشان می‌نشینند. هرچند که نشستن نیاز به تلاش فیزیکی کمی نسبت به ایستادن و یا پیاده‌روی دارد اما همچنان فشار زیادی را به ناحیه‌ی کمر وارد می‌کند. انتخاب یک صندلی مناسب برای ممانعت از مشکلات سلامتی یک گامی حیاتی است. یک صندلی با طراحی مناسب به استفاده‌کنندگان اجازه‌ی قرار گرفتن در یک وضعیت متوازن را می‌دهد. خرید یک صندلی ارگونومیک آغازی خوب است به‌شرطی که با یک وضعیت نشستن مناسب همراه شود تا بیشترین فایده را برای فرد داشته باشد.

یک صندلی ارگونومیک تا‌حدی می‌تواند میزان درد کمر را کاهش دهد که برای برخی تعجب‌آور است؛ به‌طوریکه بعد از انجام کار شما احساس ناراحتی نخواهید کرد. اگر شما در حال حاضر از کمردرد رنج می‌برید، دانستن اینکه ساعات طولانی قرارگرفتن پشت صندلی، دیسک‌های کمر شما را فشرده خواهد ساخت و نهایتا موجب کمردرد خواهد شد. این درد می‌تواند در تمام طول عمر شما ادامه یابد. اما خبر خوب این است که هیچ وقت برای درمان کمردرد دیر نیست و به‌راحتی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. با این توصیفات اجاره صندلی یا خرید آن با ساختاری مناسب که آسیبی برای فرد به‌همراه نداشته باشد از اهمیت بالایی برخوردار است.

اما در میان صندلی‌های ارگونومیکی که تا به الان طراحی شده‌اند کدامیک برای کار مناسب‌تر هستند؟

تعداد زیادی صندلی برای کار در شرکت یا دفاتر کار طراحی شده‌اند و لزوما همه‌ی صندلی‌های ارگونومیکی که در بازار وجود دارند، بهترین طراحی را ندارند. اما تعدادی ویژگی مهم وجود دارد که برای انتخاب یک صندلی کرایه‌ای یا خرید آن باید به آن توجه داشت.

اجاره صندلی

ارتفاع صندلی
ارتفاع صندلی باید به‌راحتی تنظیم شود. این کار می‌تواند با استفاده از یک اهرم اتفاق افتد. ارتفاع کف صندلی معمولا از ۱۶ تا ۲۱ اینچ از سطح زمین است که این ارتفاع معمولا برای اکثر افراد اندازه‌ی مناسبی است. این شرایط به فرد اجازه می‌دهد تا کف پاهایشان به‌راحتی روی زمین، ران‌ها به‌صورت افقی و بازوها متناسب با ارتفاع میز روی آن قرار گیرد.

عرض و عمق صندلی
برای صندلی باید عمق و عرض مناسب در نظر گرفته شود تا فرد به‌هنگام نشستن احساس راحتی کند. معمولا ۱۷ تا ۲۰ اینچ، اندازه‌ی مناسبی برای عرض صندلی است. عمق صندلی (فاصله‌ی جلو تا پشت آن) باید اندازه‌ی مناسب داشته باشد. این بدین مفهوم است که، فرد به راحتی بتواند روی صندلی بنشیند به‌طوریکه پشت زانوانش به اندازه‌ی ۲ تا ۴ اینچ از صندلی فاصله داشته باشد. همچنین شیب کف صندلی باید بتواند قابل تنظیم باشد.

بخش پرکننده‌ی گودی کمر
بخش پرکننده‌ی گودی کمر بخش بسیار مهمی در طراحی صندلی ارگونومیک است. مهره‌های بخش پشتی کمر انحنایی داخلی دارد و نشستن برای مدتی طولانی بدون وجود ساپورت (جهت پرکردن گودی کمر)، موجی ایجاد انحنا در بخش‌های دیگر کمر و کشیدگی عضله می‌شود.یک صندیل ارگونومیک باید یک بخش پرکننده‌ی گودی کمر که بتوان طول و عر آن را تنظیم کرد داشته باشد تا افراد به‌راحتی بتوانند از آن استفاده کنند.
پشتی صندلی
پشتی مربوط به صندلی ارگونومیک باید عرضی در حدود ۱۲ تا ۱۹ اینچ داشته باشد. اگر پشتی صندلی را بتوان جدا کرد باید بتوان ارتفاع و زاویه‌ی آن را تنظیم کرد. این صندلی باید بتواند انحنای طبیعی مهره‌های کمر را پر کند. اگر پشتی و کفی صندلی یک تکه طراحی شده، بهتر است که پشتی آن به‌گونه‌ای باشد که به جلو و عقب حرکت کرده و زاویه‌ی آن را بتوان تنظیم کرد. البته باید اضافه کرد باید مکانیسمی برای قفل کردن آن نیز وجود داشته باشد که هر فرد بتواند زاویه‌ی آن را به دلخواه تنظیم کند.

جنس صندلی
مواد استفاده شده در پشتی و بخش زیرین صندلی باید به‌اندازه‌ی کافی نرم باشد تا فرد فرد برای مدت زمان طولانی که روی آن می‌نشیند احساس ناراحتی نکند. برای صندلی‌هایی که جنس سختی دارند استفاده کردن از پارچه‌هایی با بافت فشرده با محفظه‌های ریز جهت عبور هوا اولویت دارد.

دسته‌ی صندلی
یکی دیگر از مواردی که باید در اجاره یا خرید یک صندلی انتخاب کرد، توجه به طراحی دسته‌های آن است. دسته‌های صندلی باید قابل تنظیم باشد. دسته‌ها باید به‌گونه‌ای باشند که بازوهای فرد به‌راحتی روی آن قرار گرفته و شانه‌ها آزاد باشند. در کل به‌هنگام نشستن (زمانیکه دست را روی دسته‌ی صندلی قرار می‌دهید) آرنج و ساعد نباید تحت فشار باشند. از نکات دیگری که باید به‌هنگام نشستن روی صندلی به آن توجه داشت یان است که نباید دست در زمان تایپ کردن روی دسته‌ی صندلی ثابت باقی بماند.

چرخ
نکته‌ی دیگر در ارتباط با کرایه یا اجاره صندلی ارگونومیک چرخ‌های آن است. چرخ‌های یک صندلی ارگونومیک باید به‌گونه‌ای باشد که بتواند به‌راحتی بچرخد و فرد بتواند به تمام بخش‌های محل کارش به‌راحتی دسترسی داشته باشد.

 به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید(لطفاً ♥♥)

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *