%d9%86%d9%88%d8%b144-768x516

اجزای سیستم های نورپردازی(بخش اول)

بد نیست قبل از اجاره سیستم های نورپردازی با اجزای این سیستم ها آشنا شویم. مهم ترین اقلام سیستم های نورپردازی نزدیک به ۲۰ عددمی باشد.بسیاری از افراد با اسم و نحوه کاربرد این سیستم ها آشنایی ندارند.

در این پست قصد داریم نحوه کارکرد تمام اجزای یک سیستم نورپردازی را برای شما توضیح دهیم.

به طور کلی نورپردازی چندین دسته بندی داره که ما فقط بر روی نورپردازی بر روی استیج صحبت می کنیم.عمده استفاده از این سیستم ها در جشن های ارگانی ،جشن های خانوادگی ,عروسی و… میباشد.

۱-مووینگ(Moving)

مووینگ وسیله ای ربات گونه است که تقریبا تمام اعمال نورپردازی را قادر است به تنهایی انجام دهد.به همین دلیل هم است که قیمت اجاره و خرید مووینگ از دیگر تجهیزات گران تر است.نصب مووینگ معمولا به علت سنگینی باید بر روی سازه ها باشد.

مووینگ ها معمولا در ۳ مدل می باشند:

مووینگ اسپوت(moving spot): رنگ هاو طرح های مختلفی را بر روی استیج انتشار می دهد.قابلیت تنظیم با ریتم آهنگ های مختلف بصورت خودکار را نیز دارد.

اجاره رقص نور | اجاره یاب

مووینگ وال واش(moving wall wash): بیشتر برای ایجاد طرح نور بر روی دیواریا نور پس زمینه می باشد ونور را به صورت پخش شده ایجاد می کند.(خطی نمی باشد)

مووینگ بیم(moving beam): همان مووینگ اسپوت بوده با این تفاوت که نور آن تیز تر و حرفه ای تر بوده و بیشتر جهت استفاده در کنسرت ها می باشد.

اجاره رقص نور | اجاره یاب

۲-لیزر:

لیزر ها یکی دیگر از ابزار های ایجاد زیبایی در مراسم ها می باشد.از کاربرد های آن می توان به ایجاد خطوط استوانه ای و یا ایجاد یک طرح یا شکل برروی دیوار،کف و سقف در رنگ های مختلف نامبرد.تفاوت لیزر ها در قدرت لامپ، تعداد رنگ و قابلیت اتصال به کامپیوتر جهت ایجاد نوشته و طرح های مختلف می باشد .استفاده ازدستگاه بخاریا مه ساز درکنار لیزر جلوه ی خاصی به طرح های ایجاد شده می دهد که در واقع این دو دستگاه مکمل یکدیگر هستند.

۳-مه ساز-بخار اسموک(Fog Machine):

این دستگاه با استفاده از مایه بخار ساز(Light Fluid) ایجاد مه می کند.

در واقع بر اثر حرارتی که در دستگاه ایجاد شده مایع دستگاه به بخار تبدیل شده و مه را به بیرون دستگاه عبور می دهد.همانطور که عرض شد بخار را با لیزر مورد استفاده قرار می دهند تا خطوط لیزر در مه به زیبایی نمایش داده شود.توصیه می کنیم هیچ گاه مهمانان در کنار دستگاه بخار ساز قرار نگیرند چرا که مه نزدیک دستگاه ممکن است باعث ایجاد سردرد شود.

اجاره رقص نور | اجاره یاب

۴-افکت(Effect) :

دستگاهی است که با استفاده از لامپ LED و عبور نور آن از طرح های گوناگون شکل های متنوعی را به نمایش می گذارد.

افکت ها را بر روی سطوحی همچون دیوار منعکس می کنند.در زیر نمونه ای از طرح های ایجاد شده توسط افکت ها را می توانید مشاهده کنید.

۵-فایر:

فایر یا آتش زا شعله ای است که توسط کپسول گازی قرار گرفته در داخل دستگاه ایجاد آتش می کند.ارتفاع شعله فایر ها معمولا تا یک متر می رسد.

هدف از روشن کردن فایر ها به نوعی ایجاد هیجان در لحظات حساس جشن های می باشد.

کاربرد فابر بر روی استیج مراسم ها ی بزرگ و کنسرت ها می باشد و در جشن ها خانگی معمولا مورد استفاده قرار نمی گیرد.در بیشتر مراسم ها ۲ عدد فایر را در گوشه استیج قرار می دهند و دربعضی مواقع همچون تصویر زیر تعداد زیادی را در کنار هم جلوی استیج قرار می گیرد.

۶-بلک لایت:

نوعی افکت می باشد که با استفاده از یک لامپ ماوراء بنفس رنگ سفید رابه شکل نورانی و براقی نشان می دهد .معمولا بلک لایت ها را در محیط های کاملا تاریک مورد استفاده قرار می دهند.

۷-ال ای دی پنل(LED Screen):

صفحه هایی نورانی هستند که جهت رنگ آمیزی موضعی دیوار،سقف،کف ویا بدنه در رنگ های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.ال ای دی پنل ها معمولا بر روی سازه هانصب می شوند.

اجاره رقص نور | اجاره یاب

۸-ژوپیتر ال ای دی:

همان LEDپنل می باشد با این تفاوت که قدرت بیشتری نسبت به آن دارد.

۹-فالو(Follow light):

نوعی نور سفید قوی و به اصلاح دنبال کننده می باشد که بیشتر در مراسم های بزرگ همچون جشنواره ها،کنسرت ها،جشن های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

در زمان هایی که مهمانی قصد رفتن به روی استیج را دارد،نورپرداز وی را توسط فالو از ابتدای برخاستن تا زمان رسیدن به استیج دنبال می کند و هیجان خاصی در مراسم ایجاد می کند.زمانی که فالو روشن می شود تمام نور سالن باید خاموش شود تا فرد مورد نظر کاملا مورد توجه مهمانان قرار گیرد.

 ⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید(لطفاً ♥♥)

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *