1

اجزای یک آمپلی فایر

آگاهی از اجزای یک آمپلی فایر و چینش اجزای آن شما را برای عیب یابی و رفع اشکال از دستگاه کمک می کند.

گاهی اوقات سیم میکروفن قطع است و شما سرگرم تعمیر سیم باند می شوید!

گاهی دستگاه برق ندارد و شما مشغول ور رفتن با کلید میکروفن هستید.

گاهی همه چیز درست است و شما احساس می کنید دستگاه سوخته است در حالی که تنها ولوم بسته است!

یک آمپلی فایر از دو بخش کلی: میکسر و پاور تشکیل می یابد.

میکسر (mixer) وظیفه­ ی: دریافت صدا، مخلوط کردن صداهای مختلف، تقویت اوّلیه، تنظیم کیفیّت، و افکت دادن به صدا را عهده دار است. (افکت (efect) هر جلوه صوتی مثل تکرار و پیچش را گویند)

پاور صدا (power) وظیفه­ ی: دریافت صدای ضعیف (در حدّ هدفون) و تقویت آن در حد مطلوب را عهده دار است.

در واقع سیم میکروفن و aux ورودی و خروجی به قسمت میکسر دستگاه وصل می شود و سیم باند خروجی به پاور دستگاه.

الف) اجزای میکسر:

۱- پری اوّلیه (ورودی): تقویت کننده اوّلیه که میکروفن به آن وصل می شود.

یک دستگاه ممکن است دارای یک یا چند ورودی میکروفن (پری) باشد. تعداد بیشتر پری برای کسانی مفید است که می خواهند صداهایی با کیفیّت های مختلف را دریافت کنند، شما می توانید صدای یک نفر را کم کنید و صدای دیگری را زیاد، صدایی یکی از خوانندگان را بم کنید و صدای دیگری را شفاف و زیر، تعداد زیاد میکروفن این امکان را برای شما فراهم می کند.

۲- اکو یا افکتُر: دستگاههای آمپلی فایر برای دلنشین کردن صدا از یک بخش «جلوه های ویژه» برخوردار هستند. عموم دستگاهها از اکو (تکرار) برای زیبا کردن صدا استفاده می کنند. برخی دستگاهها و عموم میکسرها امکانات بیشتری برای تغییر و تبدیل صدا به همراه دارند. افکترِ صدا می تواند صدای حال یا حمام را برای شما شبیه سازی کند، صدای آدم آهنی را برای شما شبیه سازی کند و حتّی صدای شما را شبیه یک پیر زن یا گاو گرداند!

۳- پری اصلی (main): صداها پس از پری اوّل با هم متّحد می شوند و به یک صدا تبدیل می شوند، سپس به آنها افکت داده می شود و سپس برای ورود به پاور قدرت آماده سازی می شوند. پری خروجی وظیفه هدایت صدای تجمیع شده به سمت پاور را به عهده دارد. پری خروجی می تواند صدا را بین دو پاور به صورت گزینشی تقسیم کند و به هر پاور خروجی سهم مجزایی از صدا را بفرستند (البته در دستگاههایی که دو عدد پاور خروجی دارند).

۴- اکولایزر: برخی دستگاهها امکان دستکاری ظرافتهای بیشتری از صدا را در اختیار شما قرار می دهند. اکولایزر امکان کنترل فرکانسهای مختلف صوتی را به شما می دهد و در صورت توان تئوری و عملی تنظیم کننده خواهید توانست صدایی با لطافت بیشتر به دست آورید.

اجاره آمپلی فایر --- اجاره یاب

«نقشه اجزای آمپلی فایر»

ب) اجزای پاور:

۱- پاور: پاور قدرت وظیفه­ ی تقویت ضریب قدرت به حدّی که پاسخگوی مجلس شما باشد، را بر عهده دارد.

محدودیّت پذیرش باند و محدودیت حجم صدای خروجی وابسته به قدرت و امپدانس پاور خروجی است.

قدرت دستگاه بر معیار قدرت پاور آن تعیین می شود، مثلاً: ۱۰۰ وات یا ۳۰۰ وات یا بیشتر…

تعداد باندهایی که به یک پاور می توان وصل کرد بر معیار امپدانس خروجی آن تعیین می شود، معمولاً در پشت دستگاهها در محلّ اتّصال باندها نوشته شده است که امپدانس خروجی چقدر است؟ (در اکثر دستگاهها امپدانس ۴ OHM در نظر گرفته شده است و این به معنای امکان وصل ۴ عدد باند ۱۶ اهم به این پاور می باشد)

۲- منبع تغذیه: یک دستگاه به دلایلی نمی تواند از برق مستقیم شهری (۲۲۰ ولت) استفاده کند، بلکه باید این برق را برای مصرف دستگاه محدود کرد. منبع تغذیه که غالباً به صورت یک ترانس کاهنده خود نمایی می کند، نقش اساسی در قدرت دستگاه دارد و علاوه بر تأمین کردن برق مورد نیاز پاورها، برق راه انداز پری ها را هم تأمین می کند. برقی که برای پری و اکو مورد نیاز است زیاد نیست (حدود ۱۲ ولت با آمپر پایین) اما برای پاور قدرت نیازمند یک ترانس نیم کیلویی تا ۱۰ کیلویی هستیم! البته تکنولوژی جدید منابع تغذیه امکان کاهش وزن آن را فراهم نموده است و چه بسا در دستگاهی با قدرت ۱۰۰۰ وات منبع تغذیه ۱ کیلویی به کار رفته باشد.

۳- محافظ: در بسیاری از دستگاهها برای محافظت از دستگاه، محافظی در مسیر خروجی تعبیه دیده شده است که عمده کار آن محافظت از اتّصال خروجی دستگاه است. زیرا اگر سیم خروجی دستگاه اتّصال کند فشار توانی که بر پاور تحمیل می شود به صورت تساعدی بالا می رود و در مدّت کوتاهی آن را تا مرز سوختن می رساند.

کافی است که دستگاه شما محافظ نداشته باشد و شما خروجی را اتّصال بدهید و یک داد در دستگاه بزنید، به احتمال ۹۰ درصد دستگاه شما در عرض چند ثانیه خواهد سوخت!

⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید.

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *