1544980_65ax0scb_o_l

انواع ایفکت های نورپردازی

بیشتر نور هایی که برای صحنه استفاده می کنند در سه گروه دسته بندی می شوند: ایفکت ها، نورافکن ها و واش لایت ها.

نور های ایفکت ها به طور کلی به عنوان نور هایی شناخته می شوند که از حرکات و پرتو های مختلفی استفاده می کنند تا مفهوم مورد نظر را به وجود بیاورند. ایفکت ها کل نمایش را برجسته می کنند و برای نشان دادن شخص یا محل خاصی از صحنه نیستند. بعضی از این نور ها مون فلاور(MOONFLOWER)، پروژکتور های گوبو(GOBO) و نور های کلاسیک دربی هستند.

در اینجا ما به معرفی بعضی از این ایفکت ها که ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید می پردازیم:

گوبو:

گوبو ها الگو های فیزیکی هستند ،که معمولا شکل کروی دارند و از شیشه یا فلز تشکیل شده اند که درونش سوراخ هایی دارد و طراحی شده اند تا شکل پرتو های نوری که از درونشان رد می شوند را کنترل کنند. منبع نور پشت یا درون گوبو قرار گرفته است تا طرح ها را روی دیوارها، زمین و سقف پخش کند. بعضی از پروژکتور های مجهز به گوبو می توانند رنگ پرتو های نور را تغییر دهند و بیشتر آن ها موتور هایی دارند که گوبو را حرکت می دهند و ایفکت ها را به حرکت در می آورند. بیشتر ایفکت ها از گوبو برای متنوع کردن فضا استفاده می کنند.

ایفکت های پرتویی:

این نور ها لنز هایی با رنگ های متفاوت دارند که اطراف منبع نور قرار داده شده اند و در یک شی کروی یا شبه کروی جاسازی شده اند و به آن قارچ هم می گویند. ایفکت های پرتویی میتوانند تعدادی کره های موتوری داشته باشند که دور لامپ می چرخند و بعضی می توانند با توجه به صدایی که از میکروفون دریافت می کنند جهت چرخش را تغییر دهند، برای مثال جهت را با هر ضربه ی درام عوض کنند. وقتی همراه با مه استفاده می شوند پرتوهای رنگی به شدت تاثیر گذارند.

ایفکت های فلاور:

ابزار های خودکاری هستندکه می توانند پارامتر هایی مانند رنگ پرتوی نور، مدل گوبو و لامپ را تعیین کنند و همه ی این ها می توانند با یک میکروفون درونی کنترل شوند. ایفکت می تواند تنظیم شود تا بچرخد، ساکن بماند یا با فرکانس صدای خاصی حرکت کند.کمبود کنترل دی ام ایکس باعث شده است ایفکت فلاور برای مکان ای بزرگ مناسب نباشد. ولی راه اندازی و کنترل آسان باعث شده است برای مکان های کوچک تر خیلی مناسب باشند مانند گروه ها و دی جی هایی که خودشان نورشان را کنترل می کنند.

ایفکت های محوری:

همان طور که اسم این ایفکت ها گویاست دارای محور هستند. محور ابزاری است که در وسط تجهیزات قرار می گیرد و مستقیما وسط محیط رقص است. طراحی آن بر پایه ی یک لامپ مرکزی است که با آیینه هایی محسور شده است که نور را به تمام جهت ها باز می تابانند. آیینه های مختلف می توانند شکل ایفکت را تغییر دهند. بهتر است این ایفکت ها با ایفکت های فلاور استفاده شوند. آن ها مانند ایفکت های فلاور جهت نور و مدل گوبو را به وسیله ی صدایی که از میکروفونی درونی دریافت می کنند تنظیم می کنند. بعضی از محور ها کنترل دی ام ایکس ندارند اما بقیه دارای این کنترل هستند.

⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید(لطفاً ♥♥)

 

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *