4

انواع بالابر نفر:

۱- بالابرهای آکاردئونی یا قیچی: این بالابرها جهت تعمیرات، نصب، رنگ آمیزی، بازرسی و… استفاده می شود. بالابرهای قیچی از ۳ متر دسترسی تولید شده و برخی شرکت های بزرگ بین المللی با تکنولوژی بالا قادر به ساخت حد اکثر تا ۳۲ متری آن هستند.

مزیت بالابرهای آکاردئونی ظرفیت بالا و سطح وسیع سکوی کاری ان ها می باشد. بنابر این گاهی ۶ نفر می توانند به صورت همزمان در ارتفاع کار کنند. این بالابرها بسته به ارتفاع مورد نظر، ابعاد و قابلیت حرکتی مختلفی دارند.

در میان بالابرهای نفر، بالابرهای آکاردئونی از امنیت بیشتری برخوردار بوده و کمترین تکان را در ارتفاع دارند. نیرو محرکه این بالابر ها می تواند برق تک فاز شهری، باتری، و یا موتورهای دیزلی، بنزینی و هیبریدی باشد. همچنین این بالابرها با پمپ دستی نیز ساخته می شوند که برای پتروشیمی ها و پالایشگاه ها که خطر انفجار وجود دارد مناسب اند.

۲- بالابرهای ستونی: بالابرهای ستونی را می توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد. هرجند این دسته بندی از نظر سازندگان مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد.
الف) بالابرهای ستونی ریلی: این بالابرها که از نوع هلی (Push around) بوده و جنس ریل ها از آلومینیوم است. این بالابرها نسبت به مدل های آکاردئونی سبک تر بوده و جابجایی آن ها راحت تر است. هر چند به دلیل سازه آلومینیومی از ظرفیت و عمر کمتری برخوردار هستند و در ارتفاع بیشتر نوسان دارند.
ب) بالابرهای ستونی عمود بر: این بالابرها دارای سازه فولادی بوده و بنابراین عمر و ظرفیت آنها از بالابرهای آلومینیومی بیشتر است. برخی از انواع این بالابرها دارای جیب یا فلای بوم که یک بازوی کوچک منتهی به سبد می باشد نیز هستند و می توانند کمی دسترسی جانبی ایجاد نمایند. بالابرهای ستونی عمود بر به صورت خود کششی عرضه می شوند و برخی از آنها در ارتفاع نیز حرکت کرده و نیازی به جک حانبی ندارند. این بالابرها عموما با برق تک فاز شهری و یا باتری کار می کنند.

۳- بوم لیفت های خود کششی: بالابرهای خودکششی بازویی با همان بوم لیفت در مکان هایی استفاده می شوند که به دسترسی افقی نیاز است و یا ارتفاع به قدری زیاد است که بالابرهای آکاردئونی و ستونی پاسخ گو نیست. بالابر های خودکششی دارای یک موتور الکتریکی، دیزلی، بنزینی و یا هیبریدی هستند و می توانند با سرعت کم در محل کار حرکت نمایند. این بالابرها برای جابجایی طولانی مدت نبوده و عموما در سایت های کاری می مانند تا کار به اتمام برسد و یا در کارخانجات، مراکز خرید، فرودگاه ها، مراکز مذهبی و… که نیازی به پیمایش های طولانی نیست از آنها استفاده می شود.

۴- بالابرهای کامیونی: انواع بوم لیفت ها و همچنین بالابرهای آکاردئونی را می توان روی خودرو نصب کرد. این بالابرهای هیدرولیکی نیروی خود را از PTO خودروی حامل دریافت می کنند. بالابرهایی که ارتفاع کمتری دارند را می توان روی وانت نیز نصب کرد که در ایران به بالابر نیسانی معروف شده اند. بسته به وزن خود بالابر و نیز ارتفاع دسترسی آن، خودرو های متفاوتی برای نصب بالابرها مناسب است.

۵- بالابرهای قابل یدک: در مواردی که نیاز به جابجایی بالابرها در مسافت طولانی است از بالابرهای کامیونی استفاده می شود. حال آنکه در بسیاری مواقع نیاز به بالابر دائمی نیست و نصب آن روی خودرو نه تنها کاربری کامیون را تغییر می دهد بلکه از نظر اقتصادی نیز به صرفه نیست. در این حالت بهترین گزینه برای کاربران استفاده از بالابرهای قابل یدک است. این بالابرها هم قادرند در فضای داخلی و خارجی کار کنند و هم نیازی به خودروهای سنگین و کامیون برای یدک کردن آن ها نیست.

۶- بالابرهای عنکبوتی: این بالابرها ویژگی هایی دارند که آنها را از سایر بالابرها جدا می کند. بالابرهای عنکبوتی دارای عرض و ارتفاع بسیار کمی در حالت بسته شده هستند. عموما دارای شنی های لاستیکی هستند و قادرند از شیب و پله بالا بروند و در سطوح شنی و خاکی و گلی حرکت نمایند. همچنین جک های جانبی این بالابرها اجازه می دهد که بالابرهای عنکبوتی بتوانند در سطوح شیب دار خود را تراز نمایند. بنابراین این بالابر ها گزینه مناسبی برای فضاهای داخلی و خارجی به حساب می آیند. این بالابرها تا ارتفاع کاری ۴۲ متر تولید شده و بسته به این ارتفاع با برق تک فاز یا سه فاز، باتری، موتورهای دیزلی و بنرینی و حتی هیبریدی کار می کنند.

منبع: http://asiabalabar.com

تلگرام اجاره

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *