انواع-دوربین-عکاسیCamera-types

بررسی انواع دوربین های موجود در بازار

در دنیای امروزه صدها نوع دوربین وجود دارد، از دوربین‌های کامپکت گرفته تا دوربین‌های تک لنزی دیجیتال بازتابی بزرگ. در ادامه به انواع دوربینی اشاره می‌کنیم که در زمان خرید یا اجاره دوربین با آن مواجه خواهید شد و به شما خواهیم گفت که هر یک از این دوربین‌ها به چه علت منحصر به فرد هستند.

دوربین‌های تک لنزی دیجیتال بازتابی (DSLR)

این نوع از دوربین‌ها از دو بخش اصلی تشکیل شده‌اند – بدنه‌ی دوربین و لنزها. لنز این نوع دوربین قابل تعویض و جداسازی است. دوربین‌های DSLR آینه‌ای را شامل می‌شوند که به شما اجازه می دهد تا از طریق لنز بنگرید و تصویر مورد نظرتان را بسازید. حال وقتی دکمه‌ی شاتر را فشار می‌دهید تصویر مورد نظر شما به‌صورت یک تصویر دیجیتال روی سنسورهایی ثبت می‌شود که نسبتا بزرگ هستند. مزیت این سنسورهای بزرگ این است که عملکرد نویز بهتری در نور کم فراهم می‌کنند و ماتی پس‌زمینه‌ی بهتری به‌دست می‌دهند. در بحث کیفیت تصویر، همه چیز در لنز خلاصه می‌شود. لنز همان چیزی است که نور را از صحنه‌ی مورد نظر شما جمع‌آوری می‌کند. هرچه کیفیت لنزها بهتر باشد، کیفیت تصویری که خلق می‌کنید نیز بهتر خواهد بود.
مزیت DSLRها این است که از تنوع لنز برخوردارند. لنزهای باکیفیت زیادی وجود دارند که در اجاره دوربین و لنز، گزینه‌های بسیاری را پیش روی شما قرار می‌دهند. از این رو اگر می‌خواهید عکاسی را به‌عنوان یک سرگرمی جدی یا به صورت حرفه‌ای دنبال کنید، دوربین‌های DSLR همان چیزی هستند که به‌درد شما می‌خورد.

دوربین‌های بدون آینه (و میکرو چهار سوم)

در سال‌های اخیر، دوربین‌های بدون آینه بسیار مورد اقبال قرار گرفته‌اند. این دوربین‌ها شباهت زیادی به DSLR دارند، با این تفاوت که کوچک‌تر هستند و آینه ندارند.
دوربین‌های بدون آینه هم لنزهای قابل تعویض دارند. به طور کلی در زمان اجاره دوربین بدون آینه باید بدانید که کیفیت و انتخاب لنز در بدنه‌های بدون‌آینه با DSLR قابل مقایسه نیست، ولی قطعا رو به بهبود هستند. علیرغم این‌که چند مدل دوربین بدون آینه با سنسورهای فریم کامل وجود دارند، ولی اکثر دوربین‌های بدون آینه، سنسورهایی دارند که از سنسورهای DSLRها کوچکتر هستند. از این رو در شرایط عکس‌برداری در نور کم مناسب نیستند. همچنین در سرعت فوکوس اتوماتیک نیز به پای DSLRها نمی‌رسند. ولی این نوع دوربین‌ها بسیار بسیار کوچک‌تر و سبک‌تر از DSLRها هستند. این نوع دوربین‌ها مطلوب کسانی است که یا به عنوان یک عادت به عکاسی می‌پردازند یا آماتورهای کارکشته. با ارتقاء کیفیت لنزها ممکن است به یک گزینه‌ی حرفه‌ای تبدیل شود.

دوربین‌های کامپکت

در زمان اجاره دوربین‌های کامپکت باید این مورد را مدنظر داشته‌باشید که این نوع دوربین، کوچک‌ترین نوع دوربین عکاسی است (البته، گوشی‌های دوربین‌دار کوچک‌تر هستند). بزرگ‌ترین مزیت این دوربین‌ها اندازه‌ی آن‌ها است. زیرا هم کوچک هستند و هم حمل آن‌ها آسان است، این مورد نکته‌ای است که بسیاری افراد در زمان اجاره دوربین به آن دقت می‌کنند، چرا که اگر دوربین بزرگتری در دست داشته باشید عکس‌های کمتری خواهید گرفت.
در زمان اجاره دوربین کامپکت باید بدانید که لنز این نوع دوربین از نوع غیرقابل تعویض است و در عین‌حال دامنه‌ی گسترده‌ای را پوشش می‌دهد. کوچک‌ترین نوع سنسورها را شامل می‌شود به این معنی که کیفیت عکس‌های این دوربین از دوربین‌های بزرگ‌تر پایین‌تر است. برخی از مدل‌های کامپکت از کنترل دستی برای تنظیمات کلید (مثل سرعت شاتر، دیافراگم و ISO) بی‌بهره هستند.

اجاره دوربین(اجاره یاب)

گوشی‌های دوربین‌دار

روبه پیشرفت‌ترین نوع دوربین همان دوربینی است که در گوشی‌ها قرار گرفته‌است. این نوع دوربین‌ها آن‌قدر پیشرفت کرده‌اند که عکس‌های بسیار خوبی می‌توان با آن‌ها گرفت.
دوربینی که در جیب‌تان جای‌می‌گیرد، این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در هر لحظه، در هرجا، و با کمترین مشقتی عکس بگیرید. اگر قصد اجاره دوربین را دارید بدانید که بسیاری از عکاسان مهارت و زبدگی خاصی را با تصاویر موبایلی از خود نشان داده‌اند و از این رو شاید از به گوشی موبایل‌تان رو بیاورید و قید اجاره دوربین را بزنید. دیگر مزیت دوربین گوشی این است که اشتراک‌گذاری تصاویر را بسیار تسهیل کرده‌است.
ولی این مورد را هم بخاطر داشته‌باشید که بزرگ‌ترین نقص دوربین گوشی این است که لنز ثابتی دارد. نمی‌توانید بدون کاهش کیفیت تصویر از امکان زوم کردن استفاده کنید.

دوربین‌های اکشن

دوربین‌های اکشن، کوچک و قابل نصب روی یک پایه هستند که در تصویربرداری ورزشی و هیجانی استفاده می‌شود. کسانی که به‌دنبال زوایای منحصر به‌فرد برای تصاویرشان هستند نیز می‌توانند به اجاره دوربین اکشن به عنوان یک گزینه‌ی حرفه‌ای بیاندیشند. محبوب‌ترین نوع دوربین‌های اکشن موجود در بازار GoPro و سونی هستد.
حال که با این ۵ نوع دوربین موجود در بازار آشنا شدید با اطلاعات بیشتری می‌توانید به خرید یا اجاره دوربین اقدام کنید. در خرید یا اجاره دوربین مورد نظرتان حواس‌تان به لنزها هم باشد. شاید بتوانید به‌جای خرید و اجاره دوربین، لنز دوربین فعلی‌تان را ارتقا دهید. موفق باشید!

⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید(لطفاً ♥♥)

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *