260293_13359

تفاوت میکسر و آمپلی فایر

در این نوشته تفاوت های رایج بین میکسر و آمپلی فایر را با هم بررسی خواهیم کرد.

دستگاههای موجود در بازار برخی به شکل خوابیده و باریک هستند که اسم میکسر برای آنها مرسوم است، برخی هم به شکل ایستاده و مرتفع هستند که به نام اکو یا آمپلی فایر شناخته می شوند.

عمده فرق بین این دو دستگاه در ظرافت به کار رفته در آنها و شکل ظاهری آنهاست. یعنی عمده تفاوت در ظاهر است و در کارایی تفاوت عمده ای بین آنها وجود ندارد.

ممکن است کسی بگوید کار با میکسر سخت تر و پیچیده تر از دستگاه است، اما این سخن عمومیّت ندارد و در مورد بسیاری از میکسر ها صادق نیست، تنها کافی است با کلیّت کار دکمه ها و ولوم ها آشنا باشید تا بتوانید آن دکمه ها و ولوم ها را در میکسر و دستگاه معادل یابی بکنید.

ولوم های میکسر چیزی فراتر از صدا و زیر و بم و خروجی aux و صدای اصلی نیستند.

البته اگر در مورد میکسر تازه کار هستید به چند نکته توجّه کنید:

دکمه خاموش و روشن میکروفون: برای هر ردیف از میکروفون دکمه خاموش و روشن وجود دارد که آن میکروفون را قطع و وصل می کند. دکمه ای دیگر نیز ممکن است در زیر آن وجود داشته باشد که کار آن را شرح خواهیم داد.

۴۸ ولت فانتوم: در کنار دکمه خاموش و روشن دستگاه (یا جای دیگر) با دکمه ۴۸v مواجه مي شويد. این دکمه به درد میکروفون های استاتیک می خورد که برای کار خود نیاز به برق دارند. میکروفون های مرسوم که از نوع دینامیک هستند نیازی به این برق ندارند و بلکه این برق برای آنها مضرّ و مایه فرسودگی است.

ولومهای گِین و مید و بالانس: در بسیاری از میکسرها (و دستگاهها!) مشاهده می شوند که توضیح آنها گذشت. در صورت عدم آشنایی با کارکرد آنها، آنها را در حد وسط قرار دهید.

تنظیم درگاه های خروجی و ورودی: یکی از قابلیّت های یک میکسر خوب این است که در مورد درگاه ورود و خروج همه صداها قابلیت تنظیم دارد و از این حیث انعطاف پذیر است. یک میکسر چندین ورودی و چندین خروجی دارد که شما می توانید هر یک از این ورودی ها را به هر یک از آن خروجی ها وصل یا قطع کنید.

افکترها: افکتر مرسوم در دستگاهها فقط قابلیّت تکرار صدا را دارد و ولومهای آن برای تنظیم حجم اکو و تکرار و فاصله اکو می باشد. اما افکتر میکسرها غالباً از تنوّع بیشتری برخوردار است و انواع جلوه های ویژه صوتی را به شما ارائه می دهد. لکن غالباً از انعطاف کمی برخوردار هستند و شما مجبور هستید از تنظیمات پیش فرض متابعت بکنید.

نوع فیشهای ورودی و خروجی: فیش های میکروفون مرسوم و قدیمی در میکسرها جایی ندارند و تنها از فیشهای بنُن و اسپیکن در آنها استفاده می شود. شما برای استفاده از میکسر باید امکانات مناسب را از این جهت تعبیه کرده باشید.

⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید.

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *