شس

دستگاه اکسیژن ساز چیست؟

اکسیژن ساز یک دستگاه پزشکی است که به منظور متمرکز کردن اکسیژن موجود در هوای محیط طراحی شده تا گاز اکسیژن غنی شده را به صورت مستمر برای بیمارانی که سطح اکسیژن خونشان پایین است تامین کند.

دستگاه اکسیژن ساز خانگی یکی از مهمترین دستگاه هایی است که با پیشرفت روز افزون تکنولوژی به عنوان یکی از مهمترین تجهیزات پزشکی به منازل راه پیدا کرده است. برای بیمارانی که از انواع بیماری های تنفسی مثل آمفیزم، بیماری مزمن انسداد ریه و غیره رنج می‌برند، اکسیژن سازها یکی از ضروری ترین تجهیزات پزشکی هستند. بسیاری از افراد از جمله بیماران حاد ریوی، آسمی، پونومی، قلبی و نیز در برخی موارد افراد سالم نیز جهت رفع خستگی روزانه می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند.

اجاره دستگاه اکسیژن ساز(اجاره یاب)

هوای محیط اطراف ما از ترکیب حدود ۷۸٪ نیتروژن، ۲۱٪ اکسیژن و ۱٪ آرگون تشکیل شده است. دستگاه اکسیژن ساز برای جدا کردن اکسیژن از نیتروژن و آرگون و ارائه ­ی تا ۹۶٪ اکسیژن خالص طراحی شده است. این جداسازی توسط یک کمپرسور هوا به همراه دو مخزن پر شده از زئولایت انجام می­ شودکمپرسور هوای محیط را به داخل دستگاه می آورد و مواد معدنی متخلخل زئولایت مولکول­ های نیتروژن را از هوای تحت فشار جذب می­ کنند و به گاز اکسیژن اجازه عبور می دهند. هنگامی که اکسیژن استخراج شد، فشار هوا کم می­ شود و نیتروژن از مخازن زئولایت به هوا بازگردانده می شود. این فرایند آرام به دستگاه اجازه می­دهد تا دوز بالایی از اکسیژن (۹۶٪) را به عنوان خروجی ارائه دهد که تقریبا پنج برابر بیشتر از درصد اکسیژن موجود در هوا است که با فشاری تقریبا ۱٫۵ برابر (گاهی تا سه برابر) بیشتر از فشار اتمسفر به بیمار داده می شود. بخش اضافی اکسیژن تنفس شده از طریق ریه‌ها در خون حل شده و سپس توسط آن به قسمت‌های مختلف بدن منتقل می‌شود. اثر این اکسیژن اضافی در هر قسمت متفاوت است. این روش می‌تواند زندگی بیمار را نجات دهد و در برخی دیگر می‌تواند به بهبود و بازسازی بافت‌ها سرعت بخشد.

اغلب پزشکان مقدار اکسیژن مورد نیاز بیمار را با واحد لیتر در دقیقه در نسخه مشخص می‌کنند. بسیاری از بیماران ممکن است در شب نیز به اکسیژن ساز نیاز داشته باشند. در این صورت ضروری است از اکسیژن سازهای خانگی استفاده کنند.

دو نوع اصلی از اکسیژن سازها به نام های رایج اکسیژن ساز ثابت و قابل حمل ( پرتابل) برای کاربردهای مختلف موجودند. اکسیژن سازهای خانگی اغلب از نوع ثابت هستند. اما چون اکثرا چرخ دارند جابجایی آنها از اتاقی به اتاق دیگر به راحتی امکان پذیر است. همچنین بلند بودن لوله‌های اکسیژن اجازه‌ی تحرک را به بیمار می‌دهند. اکسیژن سازهای خانگی با ظرفیت های مختلفی تولید می شوند. اکسیژن ساز ۳ لیتری، اکسیژن ساز ۵ لیتری،اکسیژن ساز ۸ و اکسیژن ساز ۱۰ لیتری در دقیقه (مقدار ماکزیمم فلوی اکسیژن خروجی) موجودند که قادرند اکسیژن را به‌طور مداوم برای بیمار فراهم ‌کنند. فلوی اکسیژن خروجی از طریق فلومتر و یا کلید تنظیم موجود روی دستگاه قابل تنظیم است.

در هنگام انتخاب اکسیژن ساز حتما به توصیه‌های پزشک خود توجه کنید. در صورتی که پزشکتان میزان اکسیژن مورد نیازتان را تجویز نکرد، احتمالا اکسیژن سازی با ظرفیت ۵ لیتر برای شما مناسب است. در غیر این صورت باید دستگاهی بزرگتر و با ظرفیت بیشتر انتخاب شود، مثل بیماران حاد ریوی، سرطانی و یا بیمارانی با تخریب بالای ۶۰ درصد ریه.

دستگاه اکسیژن ساز زمانی که بیمار نیاز دائم به اکسیژن دارد و یا در جایی که نگه داری کپسول اکسیژن خطرناک است جایگزینی کارآمدتر، مناسب تر، امن تر و مقرون به صرفه تر برای مخازن اکسیژن می باشد.

اکسیژن سازها عموما دارای لوازم جانبی از جمله فیلترها، مرطوب کننده، سوند نازال و غیره هستند. همچنین به منظور بررسی سطح واقعی اکسیژن خون بیمار، می توانید از یک دستگاه پالس اکسیمتر استفاده کنید.

نکته:  اکسیژن ساز اصطلاحی است که به جای کلمه ی لاتین Oxygen Concentrator استفاده می شود. اما معنای لغوی این واژه “تغلیظ اکسیژن” است که بدلیل رایج بودن “اکسیژن ساز” در مطالب این وبسایت از این واژه استفاده می شود.

منبع: پرشین ایده آل سیستم

⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید.

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *