mahditayefe_180800-3085571

معرفی دستگاه تاکی واکی(واکی تاکی)

واکی تاکی یک نوع دستگاه مخابره ­ای بوده و بعنوان فرستنده و گیرنده دستی شناخته می شود. دستگاه واکی تاکی قابل حمل و دوطرفه بوده و هر دو طرف، یعنی فرستنده و گیرنده ­ی آن، با استفاده از امواج رادیویی ارسال و دریافت پیام را انجام می دهند. در این مقاله قصد بر این است که به معرفی دستگاه مخابره­ ای واکی تاکی پرداخته و زمینه­ های کاربردی مختلف آن را بیان کنیم. همچنین بحث کوتاهی در ارتباط با خرید و اجاره واکی تاکی خواهیم داشت. با “اجاره یاب” همراه باشید.

همانطور که در مقالات پیشین در مورد تاریخچه واکی تاکی توضیحاتی ارائه شد، توسعه واکی تاکی به زمان جنگ جهانی دوم بر­میگردد. در آن زمان اولین دستگاه مخابره­ای دستی با نام واکی تاکی به واسطه نیروی ارتش ایالات متحده با همکاری تیم مهندسی موتورولا ساخته شد که اعضای این تیم مهندسی از افراد زیر تشکیل شده بودند:

  • دن نویل (Dan Noble)، فردی که از مدل فرکانسی در تولید این تکنولوژی الهام گرفت.
  • هنریک مگناسکی (Henryk Magnuski)، که مهندس اصلی واکی تاکی بود.
  • و سایر متخصصین نظیر، ماریون باند (Marion Bond)، لوید موریس (Lloyd Morris) و بیل وگل (Bill Vogel)

که بعد از آن واکی تاکی اولیه یعنی همان رادیوی ترانزیستوری موتورلا(Motorila’s Handie Talkie) با نام تجاری HT وارد دنیای صنعت و تکنولوژی گردید و در زمینه ­های مختلف امنیت عمومی، تجاری و… مورد استفاده قرار گرفت.

کاربرد­های دستگاه مخابره ا­ی واکی تاکی

بطور کلی واکی تاکی بشکل بسیار گسترده­ای در هرگونه فضایی که در آن ارتباط رادیویی و قابل حمل لازم است مورد استفاده و کارایی قرار میگیرد. بنابراین تقریبا در هر کسب ­و­کاری و به نوعی، می توان از واکی تاکی استفاده کرد. از دیگر موارد استفاده واکی تاکی می توان به کاربرد واکی تاکی در زمینه­ ی امنیت نظامی و حتی تفریح و سرگرمی کودکان و… اشاره کرد. امروزه تعداد متعددی از واکی تاکی های آنالوگ با قیمتی مناسب برای استفاده بعنوان اسباب ­بازی کودکان و یا حتی بعنوان ابزارهای مقاومتی ضد­آب و امن، به فروش و اجاره می رسند.

البته قابل ذکر است که در مراکز و ارگان­هایی که از واکی تاکی به طور موقت و در زمان­های محدودی استفاده میکنند، اجاره واکی تاکی نیاز آن ارگان یا بخش را رفع می نماید و بدین صورت در هزینه­ های آن بخش، صرفه­ جویی می شود. از دیگر موارد استفاده واکی تاکی می توان به استفاده در صنعت کشتیرانی و یا هر­نوع صنعت سنگین دیگر نیز اشاره کرد. نکته ­ی جالبی در رابطه با واکی تاکی ها وجود دارد و آن موضوع اینست که، در برخی از کشورها، خرید­ و ­فروش واکی تاکی برای کسب­ و­کارهای مختلف و یا حتی برای استفاده­­ های شخصی آزاد بوده و محدودیتی در استفاده از واکی تاکی ها لحاظ نشده است و این امر به نوبه ­ی خود، منجر به گسترش استفاده از واکی تاکی شده است.

مشخصات کمی و کیفی واکی تاکی

از لحاظ ظاهری اگر بخواهیم دستگاه واکی تاکی را معرفی کنیم، باید بگوییم که، دستگاه واکی تاکی ظاهر کوچکی داشته و از وزن سبکی برخوردار است.

اجاره تاکی واکی(اجاره یاب)

از لحاظ کیفی نیز، واکی تاکی ها قادر به اتصال به هر کانالی در باندهای ارتباطی مشخص شده می باشند. اکثر واکی تاکی هایی که در سازمان­ های نظامی مورد استفاده قرار میگیرند، روی انواع باند ارتباطی با مدولاسیون برقرای ارتباط تنظیم شده و قابلیت رمزگذاری را نیز دارند. همچنین یهنای باند بسیار باریک، قدرت ارسال صدا و پیام همزمان، گزارش موقعیت مکانی و… از دیگر ویژگی ­های خاص برای دستگاه واکی تاکی محسوب می شوند. علارغم اینکه واکی تاکی یک نوع تکنولوژی است که مناسب انواع کسب­ و­کارها می باشد، با این حال ارگان­هایی وجود دارند که بطور مداوم از دستگاه واکی تاکی استفاده نمی کنند. برای مثال استفاده ­ی واکی تاکی تنها در مناسبت ­ها و رویدادهای مقطعی و خاص مانند: برگزاری جشنواره ­ها، همایش­ ها، نمایشگاه­ ها و همچنین در برخی موارد امنیتی مقطعی، با اجاره واکی تاکی قابل کنترل بوده و از هزینه­ های مازاد خرید واکی تاکی برای آن ارگان می کاهد.

امروزه شرکت­ ها و مراکز مختلفی وجود دارند که علاوه بر خرید­و­فروش واکی تاکی ها خدمات اجاره واکی تاکی را نیز ارائه می دهند. این شرکت­ ها(مانند “اجاره یاب“) با اجاره واکی تاکی روند استفاده از این تکنولوژی را بسیار گسترش بخشیده اند.

مزیت مهمی که خدمات اجاره واکی تاکی از آن برخوردار است، این مورد می باشد که، ارگان ­ها و مراکزی که از لحاظ امکانات مالی سازمان قادر به خرید و هزینه ­ی بالا برای داشتن دستگاه واکی تاکی را ندارند، می توانند با اجاره واکی تاکی از تکنولوژی واکی تاکی استفاده نمایند.

⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید.

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *