5

مقایسه ی باندها بایکدیگر

در اینجا در نظر داریم مقایسه ای میان برخی باندهای رایج از جهات مختلف انجام بدهیم.

ابتدا ابعاد حسن یک باند را گوش زد می کنیم:

باند خوب باید رنج فرکانسی مناسبی باید داشته باشد، نباید صدایش گرفته باشد و مید آن پایین باشد، و نباید صدایش موجب همهمه در فضا باشد. البته اکثر باندهای (فول رنج) کیفیت مشابهی دارند.باند بلندگو

باند خوب باید قدرت بالایی داشته باشد و در توان بالا اوّلاً نسوزد و ثانیاً کم نیاورد! بله باندهای ضعیف در قدرت بالا دیستور می کنند و صدایی گوش خراش بیرون می دهند، به بیانی با بالا رفتن قدرت (در حد ۱۵۰ وات) با افت کیفیت و قدرت مواجه می شوند.

باند خوب باید در مقابل سولفات بوبین آن حفاظت شده باشد، باندهای معمولی و ایرانی خود به خود در اثر مرور زمان بر اثر سولفات سیم پیچ ها دچار افت کیفیت می شوند. از این نکته غافل نباشید.

باند بر اثر فشار زیاد هم دچار افت کیفیت می شود. باند خوب که تحمّل قدرت بالایی دارد از این جهت نیز استقامت بالاتری دارد.

اما باندها:

باند جاسکو (۲۰۰ وات): باندهای جاسکو (جاس اکو) باندهایی قوی هستند که صدایی پر حجم ارائه می دهند، مدلهای ۲۰۰ وات و ۴۰۰ وات این باندها که در سایز ۱۲ اینچ ارائه می شوند، باندهایی تجربه شده و مناسب هستند. کیفیت این باند شبیه کیفیت دستگاههای آن است و کیفیتی تقریباً ایده آل است. صدایی فلت و ساده با زیر و بم قوی.

اگر از این باند به صورت خشن استفاده کنید بعد از یک سال دچار افت کیفیت می شود. برای کار در فضای باز و فشار بالا، مدل ۴۰۰ وات جاسکو مناسب تر است.

باند چنگ(مثلاً ۲۰۰ وات): چنگ باندهای گوناگونی دارد، اما باند های یک کله آن (۱۲ اینچ معمولی) باندهایی نه چندان مقاوم هستند، استفاده از این باندها برای دستگاههای قوی تنها در صورتی پیشنهاد می شود که تعداد باندها را افزایش دهید تا مجبور نشوید صدا را تا آخر زیاد کنید (باز باید مواظب باشید تا مداح در دستگاه فریاد نزدند).

زیر و بم این باندها نسبت به جاسکو چندان قوی نیست، اما صدایی باز (با مید بالا) دارند که برای خیلی­ها دلنشین است. کیفیت این باندها هم متناسب با دستگاههای همین شرکت است.

متأسفانه اشکالی که در این باندها (و هر جنس رایجی) وجود دارد این است که هیچگاه این وسائل کیفیت اوّلیه خود در تولیدات اوّلیه را حفظ نمی کنند، یعنی اگر شما یک باند قدیمی به دست بیاورید استقامت آن از باندهای تازه ساخت به مراتب بیشتر است.

باندهای دو کله چنگ (۱۲ اینچ+ ۱۵ اینچ) صدایی پر تر و قوی تر دارند که برای مجالس شلوغ قابل تأیید هستند.

باند mersi: باند مرسی باند بدی نیست، اما چیزی هم از جاسکو زیاد ندارد، برای این باندها زیاد پول ندهید.

باند b&c(بیش از ۲۰۰ وات): این باند در کلاس کاری جاسکو می باشد و در حقیقت جاسکو از او الگو برداری کرده است، البته صدایی بازتر و خشن تر دارد و مقاومت بهتری در مقابل فشار دارد.

باند مونتاربو(بالای ۴۰۰ وات): صدای این باند را با باندهای دیگر مقایسه نکرده ایم، اما گویا صدایی باز و شفاف (زیر قوی با دامنه بالا) و صدایی پر (بم قوی با دامنه پایین) دارد، چنین کیفیتی بسته به دستگاهی که شما دارید می تواند کیفیتی بسیار عالی باشد. این باند مانند دستگاه آن صدایی استودیویی و بسیار لطیف دارد، باند آن فول رنج است و برای فضای باز مناسب است.

اجاره باند--اجاره یاب

باند یاماها و الکترو وُیس (EV) و fbt و rcf (بالای ۴۰۰ وات): صدای این باندها در نگاه اوّل چندان قوی نیست، یعنی ضریب تقویتی چندان بالایی ندارند (نسبت به مونتاربو)، علّت آن هم این است که صدایی نسبتاً ساده و فلت با بم قوی دارند. اما قابلیّت کشش صدای خیلی بالا را دارند. شاید در صدای پایین صدای این باندها به اندازه جاسکو باشد، اما جاسکو قدرت تحمل ۲۰۰ وات صدا را دارد و این باندها (در پایین ترین مدلهای آن) قدرت تحمّل ۵۰۰ وات را دارا هستند و این یعنی صدایی جنون آور. این باندها تشکیل یافته از ووفر و هورن هستند و به همین خاطر برای فضای باز که نیاز به صدایی تیز هست زیاد مناسب نیستند. البته می گویند صدای rcf مناسب فضای باز است و صدای fbt مناسب فضای باز و بسته هر دو. صحن بزرگ مسجد جمکران با چهار یا پنج عدد باند rcf پوشش داده شده است.

خورده باندهای (۲۰۰ وات) مثل: باند شور و باند D&D و Alto و اکثر باندهای ایرانی مثل ntc و نوا و … استفاده از این باندها پیشنهاد نمی شود و بسیاری از آنها صدایی گرفته دارند. این باندها را بدون تجربه قبلی خریداری نفرمایید.

باند یزدی smd ! (بیش از ۲۰۰ وات) : بله هم­ میهن ما در شهر یزد باندی تولید می کند که قابل مقایسه با باندهای خارجی است. با قیمتی در حد باند جاسکو می توانید شاهد صدای مونتاربو باشید!

این باند کارِ دست است و یکی از عزیزان مؤسسه صوتی جنان (یزد) آن را تولید می نماید. اجزای آن از ایتالیا (به گمانمان) وارد می شود و به صورت مهندسی شده به دست این دوست ما سر هم می شود.

باند اکتیو: باندهای اکتیو باندهایی هستند که پاور و تنظیم زیر و بم سرخود دارند. استفاده از این باندها به کسانی پیشنهاد می شود که دستگاهشان کیفیت مطلوبی ندارد (مخصوصاً در قسمت پاور) و إلا کیفیت دستگاه شما بهتر از صدای این باند است. کیفیت اولیه این باندها به حساب مداری که در آنها کار گذاری شده است، زمین تا آسمان متفاوت است و مثلاً نمونه چنگ آن صدایی به شدّت گرفته دارد. در مدل چنگ شما می توانید زیر و بم را به تناسب کمی از وسط زیادتر کنید اما در اکثر مدلهای اکتیو هرگز چنین حقی ندارید و باید زیر و بم را از دستگاه زیاد کنید.

از دیگر جاهایی که باند اکتیو مناسب است، جایی است که فاصله دستگاه تا باندها زیاد است یا مختلف است، که در آن صورت برای بالانس صدا می توانید از این باندها استفاده کنید.

برخی از منظّمها برای مانیتورینگ مداح از باند اکتیو استفاده می کنند که البته پیشنهاد می شود برای این کار یک باند اکتیو مناسب به کار ببندید. یعنی باند اکتیو بالای ۶۰۰ هزار تومان.

توجّه کنید که استفاده از باند اکتیو بر روی یک میکسر می تواند کار تنظیم را برای منظّم مشکل کند. پس بی هدف به سراغ این باندها نروید.

نیز دقّت کنید که این باندها که غالباً ۱۵ اینچ هستند، صدای بم متمایزی دارند. پس تناسب صدای باندهای مختلفی را که در مجلس به کار گرفته اید مدّ نظر داشته باشید.

اجاره باند- اجاره اکو- اجاره آمپلی فایر---اجاره یاب

نکات:

۱- سعی کنید برای هر دستگاه از باند همان دستگاه استفاده کنید: اگر شما باندی را تجربه نکرده اید، گزینه اوّل در پیش روی شما باند همان دستگاه باشد، زیرا شرکت سازنده، آن باندها را متناسب با دستگاههای خود برگزیده است. به حرف این و آن هم زیاد گوش ندهید، خیلی از افراد در درک صدای خوب و بد استعدادی ندارند و صرفاً از روی احساس حرفهایی می زنند.

۲- باندهای جدید: جدیداً باندهای جدیدتری به بازار آمده که با وزن کمتر صدایی بیشتر ارائه می دهند. نیز باندهای قول پیکری در بازار موجود است که قدرت و کیفیت قابل توجّهی دارند، البته این باندها را هم با توجّه به نیازهای خود انتخاب کنید. بسیاری از این باندها صدایی گرفته دارند.

۳- باندهای کوچک: باندهای کوچک ۶ اینچ و ۸ اینچ و بانهای خربزه ای می توانند گزینه خوبی برای مجلس شما باشند. در بین این باندها باندهای قوی و با کیفیتی یافت می شوند که رنج فرکانسی متنوّع و زیبایی را ارائه می دهند. البته در انتخاب این باندها هم وسواس داشته باشید و در مجلس خودتان به تعداد از این باندها به کار بگذارید.

حُسن این باندها در این است که صدا را در مجلس متمرکز نمی کنند تا مایه اذیت عده ای باشد، بلکه تعدد باندها صدا را در مجلس به طور مساوی پخش می کند (البته با چینش صحیح باندهای بزرگ نیز می توانید این نیاز را براورده کنید).

باند خربزه ای میتسوبیشی که برای ماشین طراحی شده، باندی بسیار خوش صدا و قوی است، باند ۶ اینچ لِم هم که باندی خشک است صدایی باز و قوی دارد. البته امیدوارم باند مدّ نظر را به دست بیاورید!….

۴- انواع جعبه: جعبه باند در کیفیت و حجم صدای باند بسیار مؤثر است. معمولاً باند قوی نیاز به جعبه ای سنگینتر دارد، به همین خاطر است که باندهایی مثل یاماها خیلی سنگین هستند.

باندهای پلاستیکی و باندهای دو کله پرتاب صدای بیشتری دارند و برای فضای باز مناسب هستند. اما باندهای پلاستیکی به جهت وزن کم، معمولاً پاسخگوی خوبی برای صدای بم نیستند.

۵- باندهای ۱۵ اینچ: باندهای ۱۵ اینچ از حجم بیشتری در صدای بم برخوردار هستند، اما توان پاسخگویی به صدای زیر را ندارند و به همین خاطر در کنار آنها از یک (هورن) استفاده می شود تا صدای زیر را جبران کند.

این باندها به خاطر صدای بمی که دارند، اولاً برای فضای باز مناسب نیستند، دوّماً برای فضای مرتفع هم (ظاهراً) مناسب نیستند و ایجاد همهمه می کنند.

۶- باندهای ۸ اهم: برخی باندهای یک کله (اکثر باندهای خارجی و قوی)، هشت اهم هستند که این باعث می شود صدای آنها در قدرت بالاتر طراوت خود را حفظ کند و افسار گسیخته نشود، البته این باندها مصرف بالاتری دارند و در نتیجه برای جایی که شما محدودیّت مصرف دارید (مثل دسته) پیشنهاد نمی شوند.

**********************************

خلاصه اینکه، اگر با توجه به این مسائل به این نتیجه رسیدین که باند یا دستگاه اجاره کنید یا بخرید، قبل از هرجا، سری به سایت اجاره یاب صفحه اجاره باند بزنین. این سایت با ایجاد امکان درج آگهی اجاره باند، و مقایسه اون ها یه فرصت عالی برای تهیه باند و دستگاه با قیمت مناسب فراهم کرده. امیدواریم از این طریق، به باندو دستگاهی که مدنظرتونه دست پیدا کنین.

⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید.

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *