Xiaomi-Mi-Drone

مهمترین خصوصیات کوادکوپتر شیائومی

اخیرا شاید اسم کوادکوپتر “شیائومی می‌‌” به گوشتون خورده باشه که بهش “پهپاد می‌‌- Mi drone“ گفته میشه، این کوادکوپتر به تازگی وارد بازار شده و قبل از اومدنش سرو صدای زیادی کرد که قراره رقیب کوادکوپترهای فانتوم شرکت دی‌ جی‌ آی و کوادکوپتر تایفون شرکت یونیک بشه، بخاطر قیمت کمتر و قابلیت‌های مشابه.

شرکت چینی “شیائومی” که چهارمین تولید کننده بزرگ موبایل در دنیاست و در صنعت کالاهای الکترونیک فعالیت داره، این بار تصمیم گرفته با سازنده‌های پهپاد رقابت کنه و وارد بازار اونا هم بشه. پروژه “پهپاد می‌‌-Mi drone“ شروع فعالیت این شرکت بود که با راه اندازی یه کمپین از مردم دنیا خواست که حمایت مالی بکنن، این کمپین قرار بود که بتونه پول ساخت ۵۰۰ “پهپاد می‌‌” رو جم کنه و این کوادکوپترهارو از تاریخ ۱۷ تیر (۱۳۹۵) به حمایت کنند‌ه ها عرضه کنه که البته به اندازه ساخت ۳۰۰۰ کوادکوپتر پول جم کرد. “پهپاد می‌‌” با دو ورژن مختلف به بازار عرضه شده، یکی‌ با دوربین ۱۰۸۰پی‌ با قیمت ۳۸۰ دلار و دیگری با دوربین ۴ک و قیمت ۴۶۰دلار، که خوب این قیمت‌ها برای حامیان پروژه در نظر گرفته شده و شما الان اگه بخواین بخرید گرون تر هستش، آخرین قیمتشو میتونید اینجا چک کنید.

کوادکوپتر شیائومی(اجاره یاب)

مشخصات فنی‌

به غیر از قیمت و دوربین، یکی‌ دیگه از مشخصاتی که پهپاد می‌‌ رو محبوب کرده ۲۷ دقیقه مدت پرواز هستش، این مدت پروازی که شرکت‌ها میگن تو شرایط ایده‌آل هستش، بسته به نوع پرواز و شرایط آب و هوا، فشار هوا و غیره این مدت پرواز کمتر می‌شه. مورد دیگه جم و جور و کوچیک بودن این کوادکوپتر هستش که میتونید براحتی پایه‌های فرود رو بازو بسته کنید، دوربین رو جدا کنید و اونو تو کوله پشتیتون بندازید و حمل کنید. کوچیک و جم و جور بودن یه نکته خیلی‌ خوب تو کوادکوپترها محسوب می‌شه که تمام شرکت‌های بزرگ پهپاد سازی دارن روشون سرمایه گذاری می‌کنن، نسل جدید پهپاد‌ها قراره که کوچکتر و هوشمند تر بشن که به راحتی‌ اونارو بتونید تو کیفتون و یا جیبتون بذارید، تو مقاله‌های بعدی درمورد این کوادکوپترها بیشتر براتون توضیح میدم.

خوب، برگردیم به پهپاد می‌، این کوادکوپتر با کیفیت ۷۲۰پی‌ تصویر رو انتقال میده به موبایل شما که وصل کردید بالای ریموت، درست مثل فانتوم ها، از طرفی‌ هم ارتباط خود کوادکوپتر هم تصویر با فرکانس ۲.۴گیگا هرتز با ریموت بر قرار میشه، و این شرکت ادعا می‌کنه که تا برد ۲ کیلومتر، شما تصویر رو روی موبایل خواهید داشت، که این البته در کوادکوپتر با دوربین ۴ک هستش، در ورژن ۱۰۸۰پی‌ حداکثر برد انتقال تصویر ۱ کیلومتر هست. در زیر این کوادکوپتر درست مثل فانتوم‌ها حسگر‌های موقعیت یاب هستن که در جایی که نزدیک به سطح زمین پرواز می‌کنه و در جایی که امکان ارتباط با ماهواره‌ها وجود نداره بتونه تعادل خودشو حفظ کنه. صحبت از تعادل کردم، این کوادکوپتر زیاد تند و تیز نیست و هیجان بهتون نمیده شاید با پروازش حوصلتون سر بره، ولی‌ تعادل بسیار خوبی‌ داره که یک مزیت محسوب می‌شه برای فیلم برداری‌های بدون لرزش، هرچند گیمبال سه محوره در بالای دوربین نقش مهمی‌ رو داره تو کیفیت فیلم و عکس،این گیمبال قادر هست تا ۲۰۰۰ لرزش در ثانیه رو خنثی کنه.

کوادکوپتر شیائومی(اجاره یاب)

ریموت این کوادکوپتر شباهت زیادی با ریموت فانتوم‌ها داره، پشت ریموت دوتا دگمه هست، دگمه B و دگمه A، دگمه B فیلم میگیره و دگمه A عکس میگیره. از طرفی‌ روی ریموت دگمه نشستن و برخاستن خودکار دارید که میتونید با کمک اون کوادکوپتر رو به آسونی فرود بیارید یا بلند کنید. و یک سوئیچ بازگشت به خانه که کوادکوپتر رو در شرایط اضطراری بر میگردونه به محلّی که از زمین پرواز رو شروع کرده، این کوادکوپتر هم به جی‌پی‌اس وصل می‌شه هم به گلوناس (ماهواره روسی) و دقت زیادی در شناخت موقعیت خودش روی زمین داره. در یک امتحان، سویچ بازگشت به خانه این کوادکوپتر با استفاده از ماهواره‌ها فقط با نیم متر خطا نشست کنار جایی که پرواز رو شروع کرده بود. این کوادکوپتر قابلیتهای خودکار دیگه‌ای هم مثل فانتوم‌ها داره، قابلیت‌هایی‌ مثل پرواز در مسیرهای از پیش تعیین شده (Route planning)، چرخیدن در سوژه (Surrounded flight) و پرواز خودکار با فشار انگشت روی هر نقطه در نقشه (Pointing flight)، که در حال حاضر فقط در فانتوم ۴ هستش(Tap to fly) .

نقاط ضعف

خوب، این همه از این کوادکوپتر تعریف کردم حالا می‌خوام یذره بکوبمش. اولین و بزرگترین ایرادی که داره (تا امروز که براتون مینویسم) اینه که باید اول زبان چینی‌ یاد بگیرید تا بتونید با این کوادکوپتر کار کنید. نرم‌افزار و دستورالعمل این کوادکوپتر همش به زبون چینی‌ هستش، تا همین چند وقت پیش که اصلا نرم‌افزار برای سیستم عامل IOS (موبایل‌های اپل)نداشت و فقط رو موبایل‌های با سیستم عامل اندروید کار میکرد. البته اخیرا یه بنده خدایی از چین تصمیم گرفت این نرم‌افزار رو ترجمه کنه واسه موبایل‌های اندروید، یعنی‌ شما میتونید این نرم‌افزار رو با زبون ا‌نگلیسی داشته باشید، ولی‌ رسمی‌ نیست و از طرف خود شرکت فراهم نشده و کمی‌ ایراد‌های نرم‌افزاری داره. ولی‌ مطمئنا در آینده نزدیک این مشکل زبان رو این شرکت حل می‌کنه چون فقط چینی‌‌ها نیستن که میخوان از این کوادکوپتر استفاده کنن. این تصویر رو من از موبایل خودم گرفتم که داره نرم‌افزار این کوادکوپتر رو نشون میده.

کوادکوپتر شیائومی(اجاره یاب)

مورد بعدی پایه نگاه دارنده موبایل هستش که بصورت کشویی از بالای ریموت باز می‌شه، این پایه ظاهراً طوری طراحی شده که فقط موبایل‌های کوچیک رو نگه داره یعنی‌ بیشتر از ۶ اینچ باز نمی‌شه، پس اگه تبلت داشته باشید نمی‌تونید بالای ریموت نصبش کنید. مورد دیگه اینه که چند مورد گزارش شده که استفاده کنند‌ها مشکل انتقال تصویر داشتن و همش یا تصویر زنده رو موبایلشون قطع میشده یا اصلا نمیگرفته. در اضافه، شما وقتی‌ دگمه ضبط فیلم رو میزنید هیچ علامتی روی صفحه بهتون نشون داده نمی‌شه که دارید الان ضبط می‌کنید یا نه، که امیدوارم تو بروز رسانی‌های بعدی این مورد هم درست شه. مورد آخر محدودیت این کوادکوپتر هستش، پهپاد می‌‌ رو وقتی‌ میخرید تا فاصلهٔ ۱۰۰ متر و تا ارتفاع ۵۰ متر بیشتر نمی‌تونید باهاش پرواز کنید، تنها در صورتی‌ میتونید با فاصلهٔ بیشتر پرواز کنید که باهاش ۳۰۰ دقیقه پرواز کرده باشید، اونوقت قفل پرواز مبتدی این کوادکوپتر آزاد می‌شه و میتونید باهاش دورتر برید. خوب این یه مورد شاید برای مبتدی‌ها زیاد فرقی‌ نکنه، ولی‌ برای کسایی که پرواز با کوادکوپتر رو بلدن، این محدودیت اصلا قابل تحمل نیست.

خلاصه اینکه پهپاد می‌‌، با توجه به قیمتی که داره کوادکوپتر خوبی محسوب می‌شه و قابلیت‌های یه کوادکوپتر حرفه‌ای رو داره، دوربین با کیفیت خیلی‌ خوب و قابل جدا شدن از بدنه برای حمل آسان و جم و جور بودن خود کوادکوپتر با برد و زمان پرواز بالا، همهٔ اینها اونو تو بازار جذاب نشون میده، فقط اگه قصد خریدش رو دارید به نظر من الان زود هستش، بذارید یذره بگذره این مشکلاتی که در حال حاضر داره تو تولیدات بعدی درست بشه، در اون صورت این کوادکوپتر یک رقیب خوب میتونه محسوب بشه با مدل‌های فانتوم و تایفون.

منبع: کوادکوپترها

 به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید(لطفاً ♥♥)

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *