اجاره ویدیو پروژکتور | اجاره یاب

نکاتی درباره خرید یا اجاره ویدئو پروژکتور (بخش اول)

اگر به دنبال خرید یک ویدئو پروژکتور جدید برای کلاس درس، اتاق جلسه یا سینمای خانگی خود هستید، تصویر آن برای تماشاگران باید به اندازه کافی تاثیرگذار باشد. با وجود کلمات اختصاری فراوان و تکنولوژی های مختلف در دسترس در انواع مختلف تحقیق برای یافتن یک ویدئو پروژکتور خوب ممکن است گیج کننده باشد. این راهنمای خرید و اجاره ویدئو پروژکتور به سئوالات رایج درباره اصطلاحات، ویژگی ها و دیگر موارد با اهمیت در هنگام خرید و اجاره، پاسخ میدهد.

میزان روشنایی رنگی و سفید (لومنز واحد اندازه گیری نرخ انتقال نور):
ویدئو پروژکتورها رنج وسیعی از میزان روشنایی دارند که در مقیاس “لومنز” اندازه گیری می شود. اگر ویدئو پروژکتوری مقدار لومنز بالاتری داشته باشد یعنی قابلیت روشن تر شدن رنگهای آن بالاتر باشد و بقیه ی آیتم هایش با ویدئو پروژکتور دیگر یکی باشد، آن ویدئو پروژکتور گرانتر است.

هنگام خرید یا کرایه ویدئو پروژکتور باید به دو لومنز اصلی توجه شود: یکی برای میزان روشنایی رنگی و دیگری برای میزان روشنایی سفید. ممکن است لومنز در برندها و ویدئو پروژکتورهای متفاوت، بسیار متفاوت باشد بنابراین اطلاعات ارائه شده، باید به صورت جداگانه اندازه گیری و لیست شود. اگر در اطلاعات ارائه شده تنها یک نرخ لومنز باشد، عموما منظور میزان روشنایی سفید ویدئو پروژکتور است. میزان اصلی روشنایی رنگی ممکن است به اندازه یک سوم مقدار لومنز ارائه شده باشد.

میزان روشنایی مورد نیاز در ویدئو پروژکتور با توجه به فضای اتاقی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد، تعیین می شود. روشنایی ویدئو پروژکتور با مقیاس لومنز سنجیده می شود. برای ویدئو پروژکتور سینمای خانگی که نور محیطی در حداقل ممکن تنظیم می شود حداقل لومنز مورد نیاز ۱۵۰۰ است. برای کلاس درس، اتاق کنفرانس یا اتاقی دارای پنجره، حداقل لومنز مورد نیاز ۲۵۰۰ است. برای تالارهای کنفرانس یا سالن های سخنرانی، لومنز بالاتری مورد نیاز است.

برای راحت تر کردن مقایسه ویدئو پروژکتورها، تمام ویدئو پروژکتورهای Epson با روشنایی سفید ISO21118 و روشنایی رنگی IDMS15.4 مشخص می شوند.

اجاره ویدیو پروژکتور | اجاره یاب

کنتراست:
نسبت کنتراست تفاوت عددی بین روشنی و تاریکی روی صفحه نمایش است. اگر درجه روشنایی روشن ترین سفید روی صفحه نمایش و تیره ترین مشکی آن را با یکدیگر مقایسه کنیم نسبت کنتراست به دست می آید. برای مثال نسبت کنتراست ۱۰۰۰:۱ به معنی که روشن ترین سفید ۱۰۰۰ برابر درخشان تر از تیره ترین مشکی است. بنابراین نسبت کنتراست بالا به این معناست که تصاویر دارای کیفیت بالا و جزئیات آن بسیار شفاف است.

کنتراست به خصوص در سینماهای خانگی داری اهمیت است. اگر بین سیاه و سفید تفاوت کافی نیاشد، نور محیطی ممکن است دیدن با کیفیت تصاویر را دچار مشکل سازد.

رزولوشن:
رزولوشن تعداد نقاط یا پیکسل هایی است که یک تصویر را نمایش می دهند. رزولوشن بالاتر به معنای پیکسل های بیشتر برای خلق یک تصویر و در نتیجه وضوح بالاتر آن است. رزولوشن به وسیله مقدار عددی مانند ۶۰۰ ×۸۰۰ نشان داده می شود و بدین معناست که ۸۰۰ نقطه به صورت افقی با ۶۰۰ خط از نقاط عمودی برخورد دارد و در کل ۴۸۰۰۰۰ نقطه تصویر را بر روی صفحه نشان می دهند.

رزولوشن در اجاره ویدئو پروژکتور های تجاری:

SVGA(600 ×۸۰۰ پیکسل و نسبت ابعاد ۴:۳): ویدئو پروژکتورهایی با رزولوشن پایین هستند و بیشتر مناسب برنامه های ساده و ویدیو کلیپ های کوتاه هستند.

XGA(768 ×۱۰۲۴ پیکسل و نسبت ابعاد ۴:۳): هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند. در بیشتر کامپیوتر ها از رزولوشن XGA استفاده می شود و مقایسه ی آنها با ویدئو پروژکتورهای XGA رایج است.

WXGA (800 ×۱۲۸۰ پیکسل و نسبت ابعاد ۱۶:۱۰): WXGA ورژن واید (عریض) XGA است. رزولوشن عمودی در آن تغییری نکرده اما رزولوشن افقی ۲۰ درصد بیشتر است، که رزولوشن رایج برای نوت بوک ها و تلفن های همراه است.

WUXGA (1200 ×۱۹۲۰ پیکسل و نسبت ابعاد ۱۶:۱۰): WUXGA استاندارد مورد استفاده در نوت بوک های جدید و کامپیوترهای پیشرفته کاری است. علاوه بر این، WUXGA به طور فزاینده برای نصب و راه اندازی بزرگ ویدئو پروژکتورهای بزرگ که نیازمند کیفیت تصویر بالا هستند استفاده می شود.

رزولوشن ویدئو پروژکتور سینماهای خانگی:

۷۲۰P (720 ×۱۲۸۰ پیکسل و نسبت ابعاد ۱۶:۱۰): این فرمت مقرون به صرفه و اقتصادی و منطبق بر استاندارد با کیفیت ۷۲۰p HDTV است.

۱۰۸۰P (1080 ×۱۹۲۰ پیکسل و نسبت ابعاد ۱۶:۹): در حال حاضر فرمت استاندارد سینماهای خانگی و منطبق بر فرمت ۱۰۸۰i/1080p HDTV و بلوری است.

اجاره ویدیو پروژکتور | اجاره یاب

آسانی استفاده:
برای استفاده راحت از ویدئو پروژکشن می‌بایستی چندین مساله را در تنظیمات اولیه در نظرگرفت.دراین حالت به راحتی می‌توانید از تماشا لذت ببرید:

  • روش راحت و سریع اتصال وسایل دیجیتال استفاده از کابل HDMI است که با استفاده از یک کابل صدا و تصویر را انتقال می‌دهد.
  • قابلیت بیسیم در بسیاری از دستگاهها اجازه اتصال بدون کابل را می‌دهد.
  • تصحیح تصویر عمودی و افقی که به شما اجازه می‌دهد به سرعت یک تصویر کج را در نمایشگر تصحیح کنید.
  • روشن و خاموش شدن سریع: به این معنی است که ویدئو پروژکتور برای گرم شدن و سرد شدن به زمان زیادی نیاز نداشته باشد.

تکنولوژی در اجاره ویدئو پروجکشن:
در بیشتر ویدئو پروژکتورها از دو نوع تکنولوژی استفاده شده است:

۱- DLP یک چیپه

۲- ۳LCD ۳ چیپه

اکثر ویدئو پروژکتورها از ۳ عدد LCD ۳ چیپه استفاده می‌کنند. علت این است علاوه بر اینکه این روش مصرف برق کمتری دارد، تصویر شفاف و واقعی تری را نشان می‌دهد. ویدئو پروژکتورهای دارای ۳ LCD ، دارای روشنایی رنگی بالایی همانند روشنایی رنگ سفید دارند. در تکنولوژی DLP یک چیپه، از یک چرخ رنگی غلطان برای ارائه رنگ استفاده می‌شود که خروجی نور رنگی آن کمتر از تکنولوژی ۳LCD است. در مدل ۳ LCD چرخ رنگ وجود ندارد و از این رو مبادله‌ای بین نور سفید و رنگی صورت نمی‌گیرد.

 به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید(لطفاً ♥♥)

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *