%d8%aa%d8%b5%d9%88%db%8c%d8%b1-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1%d9%87-1-1-1024x682

نکات مهمی که قبل از خرید کوادکوپتر باید رعایت کنیم

خرید کوادکوپتر شاید خیلی‌ هیجان انگیز باشه، مخصوصاً اگه برای بار اول میخواین خرید کنید. ولی‌ قبل از هرگونه تصمیم به خرید، چندتا نکته خیلی‌ مهمی‌ هستن که باید بدونید تا پولتونو دور نریخته باشید، خوندن این صفحه بهتون کمک می‌کنه که با توجه به علاقه یا نیازتون بدونید که چه نوع کوادکوپتری رو انتخاب کنید.

۱- پرواز با هر کوادکوپتری آسون نیست

اول اینو بدونید که هرچیزی که پرواز می‌کنه کنترلش سخته. بدنه کوادکوپتر به تنهایی نه قابلیت پرواز داره نه حفظ تعادل، همه این کارارو یه کامپیوتر یا محاسبه‌گر که درونش نصب هستش انجام میده که با ریموتی که دستتونه ارتباط داره. سرعت عکس‌العمل و نوع پروازش هر کوادکوپتر با کوادکوپتر‌های دیگه فرق داره که بستگی داره به اینکه ریموتش موقع ساخت چجوری تنظیم شده باشه. بعضی‌ ریموت‌ها طوری تنظیم شدن که یه پرواز سریع و حرفه‌ای داشته باشن و بعضی‌‌های دیگه سرعت و عکس‌العمل کندتری دارن و بیشتر حفظ تعادل می‌کنن که برای مبتدی‌ها مناسب ترن. البته اینو باید بدونید که تو بیشتر ریموت‌ها این قابلیت هست که خودتون بتونید سختیه پرواز رو انتخاب کنید، مثل یه بازی پلی استیشن که مبتدی یا حرفه ای بودن بازی رو قبل شروع انتخاب می‌کنید.

۲- ارزون یا گرون

یکسری هگزا کوپتر و اکتا کوپتر هستن که خیلی‌ مجهزن و خیلی‌ گرون. کنترلشون هم واقعا کار راحتی‌ نیست. ولی‌ اصلا نمی‌خوام درمورد این مدل‌ها بحث رو باز کنم، صحبت من درمورد کوادکوپترها با قیمتهای معقول هستش که عموماً میخرنشون. یه رابطهٔ خیلی‌ واضحی هست، اینکه هرچی‌ کوادکوپتر گرون تر می‌شه کار باهاش اسون تر می‌شه، چون سنسور‌های بیشتری بهش نصب هستش و از تکنولوژی جدیدتری برخورداره که همهٔ اینا توی کنترل پرواز بیشتر کمکتون می‌کنه. مثلا کوادکوپتری که قابلیت بازگشت اتوماتیک به محل پروازو داره، فکر کنید که یه روز باد زیاده و کنترل کوادکوپتر از دستتون خارج می‌شه فقط کافیه دگمهٔ بازگشت به خونرو فشار بدید و یه نفس راحت بکشید، خوب حالا با یه کوادکوپتر ارزون تر که این قابلیت رو نداره تا آخرین لحظه‌ فرود مسئولیتش گردن خودتونه.

۳- چه کسی‌ باید کوادکوپتر بخره؟

قبل از انتخاب ببینید جزء کدوم دست از مصرف کننده‌ها هستید، کوادکوپترها به درد چهار دسته از افراد میخورن؛

  • اونایی که کلا علاقهٔ شدید به بازی با کنترل کننده‌های رادیوئی دارن. مثل هلیکوپتر کنترلی، ماشین کنترلی، قایق و غیره…
  • اونایی حرفه و یا علاقشون عکاسی یا فیلمبرداری هستش و میخوان از این راه جدید بهره ببرن.
  • اونایی که میخوان از کوادکوپترها استفاده تجاری بکنن.
  •  اونایی که کلا علاقهٔ شدیدی به جلب توجه دارن و میخوان چشه همرو در بیارن. مهم هم نیست چی‌ می‌خرن فقط برندش معروف باشه.

نتیجه گیری این قسمت به این صورت هست که شما اگه تو گروه ۱ هستید و کنجکاوید که یه کوادکوپتر کنترلی داشته باشید و باهاش بازی کنید (حالا چه با دوربین یا بدون دوربین) پس اون کوادکوپتر‌هایی‌ که برای فیلمبرداری حرفه‌ای ساخته شدن رو از تو لیستتون خط بزنید، قیمت اونا گرون تره بخاطر اینکه امکانات بیشتری به هدایت کننده میده برای عکس و فیلم با کیفیت خیلی‌ خوب و بدون لرزش، اینم بدونید که یک عکس خوب با کوادکوپتر فقط احتیاج به دوربین خوب نداره، فاکتورهای دیگه‌ای هم مهم مثل پایه دوربین و غیره مؤثر هستند. به بیشتر کوادکوپترها دوربین گوپرو قابل نصب هستش بغیر از اونایی که دوربین متصل شدهٔ خودشونو دارن و قابل جدا شدن نیستند. پس اگه گوپرو دارید خرید کوادکپتر بدون دوربین معمولا ارزونتر براتون تموم می‌شه.

اگر هم عکس و فیلم براتون معیار مهمی‌ هستش، کوادکوپتر برای انتخاب کم نیست تو این زمینه، بسته به بودجتون و اهمیت فیلم یا عکسی‌ که میگیرد میتونید مناسب‌ترین رو برای خودتون انتخاب کنید، به عنوان مثال میتونید اینسپایر ۱، سولو و یا فانتوم ۴ بخرید. کلا دی جی‌ آی‌ و ۳دی روبوتیکس برند‌های معروفی‌ تو این زمینه هستند. اگه میخواین بیشتر درمورد کمپانیها و محصولاتشون بدونید اینجا رو بخونید و اگه هرراهنمایی احتیاج داشتید می‌تونید به من پیغام بدید، خوشحال میشم کمکتون کنم.

۴- کوادکوپتر بسازید یا بخرید

شاید تعجب کنید ولی‌ به همون اندازه که مشتری برای کوادکوپتر‌های آماده به پرواز (RTF) وجود داره به همون اندازه هم کسانی‌ هستند که ترجیح میدن قطعات و کیت‌های ساخت کوادکوپتر رو بخرن و خودشون اونو درست کنن . اگه شما نمیخواین کوادکوپتر آماده به پرواز بخرید و جزء علاقمندان به ساخت کوادکوپتر‌ هستید، اگه بار اولتون هست، باید اینو بدونید که وقت خیلی‌ زیادی باید صرف کنید و باید حوصله داشته باشید. لحیم کاری، برنامه نویسی، کالیبره کردن وغیره از جمله کارهایی هست که باید انجام بدید . حتما باید تو فروم‌های اینترنتی باشید و هر قسمت که مشکل برخوردید، از دیگران بپرسید یا مطالب قبلی‌ رو مطالعه کنید. یا ویدیو‌های آموزشی رو نگاه کنید. خوب اینم جذابیت خودشو داره وقتی‌ موفق به ساخت میشید.

۵- خرید مطمئن

یک موضوع خیلی‌ مهمی‌ رو که می‌خوام باهاتون در میون بذارم اینه که فقط صرفاً خرید یه کوادکوپتر خوب کافی‌ نیست. شما باید یک تحقیق کامل بکنید درمورد شرایط بعد از خرید. ببینید، این کوادکوپتر‌ها رو بهشون نمی‌شه گفت ارزون. از طرف دیگه آسیب رسوندن به این کوادکوپتر‌ها احتمالش اصلا کم نیست. پس توقع داشته باشید که بعد از خرید امکان این هست که کوادکوپتر‌تون رو به جایی مثلا به زمین بزنید و حالا باید بگردید دنبال اون قطعه‌ی خراب شده که جایگزین کنید. مثلا اگه یکی‌ از موتور‌ها به هردلیلی دیگه کار نکنه، تا یدونه جدید نگیرید دیگه نمی‌تونید باهاش پرواز کنید. یا اصلا پایهٔ دوربین بشکنه. فکر کنید که ۵ میلیون پول بدید کوادکوپتر‌ بخرید، روز اول پرواز بکوبیدش زمین یه‌جاش خراب شه، بعد قطعه‌ای که لازم دارید گیر نیاد، نمیخواین که بندازیدش دور؟!

خلاصه اینکه

درمورد کوادکوپتر‌ی که میخرید تحقیق کنید و مطمئن بشید که به قطعاتش دسترسی‌ دارید و این که پرواز مطمئن خواهید داشت. این نکته هم اضافه کنم، این که تو چند پرواز اول کوادکوپتر‌تون به هر دلیلی به مشکل بر بخوره مثلا یه فرود وحشتناک باهاش داشته باشید احتمالش خیلی‌ هم کم نیست. و این موضوع رو بدونید که عموماً بیشتر شرکتهای سازنده حتی اونایی که میگن گارانتی بعد از خرید می‌کنن، تا آنجائی که بتونن سعی‌ می‌کنن از قبول کردن مسئولیت طفره برن، یعنی‌ حتا اگه کوادکوپتر‌ ایراد کارخونه‌ای داشته باشه تا جا داره سعی‌ می‌کنن ایراد رو بندازن تقصیر شما و بگن شما بلد نبودی زدی خراب کردی. اینو به اصطلاح بهش میگن (پایلوت ارور – Pilot Error) یعنی‌ اشتباهه خلبان.

پیشنهاد آخر اینه که اگه میتونید قبل از خرید این کوادکوپتر‌ها اول برید تو سایت اجاره یاب و مدل های مختلفشو اجاره کنید، و باهاش کار کنید که یذره دستتون به کار با کوادکوپتر‌ راه بیفته و اصلا مکانیزم کنترلشون رو یاد بگیرید.

منبع: کوادکوپترها

 به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید(لطفاً ♥♥)

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *