arducopterlike1

همه چیز درمورد کوادکوپتر(QUADCOPTER)

کوادکوپتر چیست؟

کوادکوپتر چرخبال بدون سرنشین است که دارای ۴ ملخ می‌باشد.(ویکی پدیا)

کوادکوپتر یا پهپاد؟

تعریف پهپاد همون هواپیمای بدون سرنشین یا کنترل از راه دور هست.کوادکوپتر درواقع نوعی پهپاد محسوب می‌شه. پهپاد به انگلیسی یعنی‌(Drone) . این کلمه خیلی‌ مواقع بجای کلمهٔ کوادکوپتر استفاده می‌شه. توی خیلی‌ از وب سایت ها و اخبارا‌نگلیسی زبان شما میتونید ببینید که وقتی‌ می‌نویسن Drone منظورشون همون کوادکوپتر هست.

انواع پهپاد

همانطور که گفتم کوادکوپتر زیرمجموعه ی پهپاد محسوب میشه. حالا شاید براتون جالب باشه بدونید پهپاد دیگه چه زیر مجموعه‌هایی‌ داره؛

  • ترای کوپتر: چرخبال بدون سرنشین ۳ ملخه،
  • هگزا کوپتر: چرخبال بدون سرنشین ۶ ملخه،
  • اکتا کوپتر: چرخبال بدون سرنشین ۸ ملخه،

همهٔ این مدل‌ها در بازار بفروش میرسن که هرکدوم کارایی و مزیت‌های منحصر به فرد خودشونو دارن.

باید بدونید که هرچی‌ ملخ‌ها بیشتر میشن قدرتشون هم برای حمل بیشتر می‌شه. به همون نسبت باطری قویتری احتیاج دارن و البته گرون‌ترهستن.

کوادکوپتر چگونه کار می‌کند؟

کوادکوپتر  برای پرواز از یک کیت که روی اونها نصب میشه استفاده می‌کنه، این کیت وظیفهٔ کنترل و هدایت پرواز رو از طریق چیپ‌ها و سنسورهایی که در خودش جا داره به عهده داره. به عنوان مثال، از سنسور قطب نما و چیپ شتاب سنج برای حفظ تعادل و تشخیص جهت ایستادن کوادکوپتر نسبت به زمین استفاده می‌شه. این همون تکنولوژی یه که واسه مبایل ها استفاده می‌شه که وقتی‌ موبایلتونو میچرخونید صفحه هم به همون نسبت می‌چرخه.

کوادکوپتر با افزایش دادن سرعت دوتا از ملخ‌ها در یک طرف خود قادر هست به صورت عمودی یا افقی بچرخه . به عنوان مثال اگه بخوایم اونو به سمت چپ بچرخونیم، سرعت چرخش دوتا ملخ سمت راست رو افزایش میدیم و از سرعت دوتا ملخ سمت چپ کم می‌کنیم. به همین منوال اگر بخوایم کوادکوپتر رو به سمت جلو ببریم، سرعت ملخ‌های عقب رو زیاد می‌کنیم و از سرعت ملخ‌های جلو کم می‌کنیم.برای چرخش حول محور عمودی،سرعت دو ملخ مجاور که به صورت قطری روبروی هم هستن رو زیاد می‌کنیم و از سرعت دو ملخه دیگه در کناره‌ها کم می‌کنیم.

بطور کل تمام تعادل و جهت حرکت کوادکوپتر با کم و زیاد شدن ملخ‌ها صورت میگیره، بسته به نوع چرخش، سرعت ملخ‌های مورد نظر رو کم و زیاد می‌کنیم.

کاربرد کوادکوپتر چیست؟

شاید واستون سوال پیش بیاد چه استفاده‌ای از کوادکوپتر می‌شه. خوب رایج‌ترین استفاده از کوادکوپترها برای سرگرمی و تفریح هستش، مثل همون لذتی که یه ماشین کنترلی بهتون میده. ولی‌ کوادکوپترها استفاده خیلی‌ جالب تر و مهم تری هم دارن.

۱- کوادکوپتر برای عکس برداری و فیلمبرداری : اینا کوادکوپترهایی‌ هستن که بهشون دوربین نصب هستش و باهاشون فیلم یا عکس هوایی میگیرن. چند نمونه مثال بزنم؛

ساده‌ترین مثال همون فیلم ها و عکس‌هایی‌ هست که مردم عادی از محیط دورو ورشون میگیرن و تو اینترنت به اشتراک میزارن،

مثال دیگه فیلم برداری و عکس برداریهای یه که از مراسم عروسی‌ گرفته می‌شه،

فیلم برداری و عکس برداری از مزارع بزرگ کشاورزی برای کنترل محصولات،

چک کردن خطوط بسیار طولانی‌ راه‌آ‌هن،

از همهٔ اینها جالب تر فیلم ماموریت غیر ممکن که در ساله ۲۰۱۵ ساخت شده با هنرنمایی تام کروز، بخشهایی از این فیلم با کوادکوپتر فیلم برداری شده. در قسمتی‌ که با موتور در حال تعقیب و گریز هستند.

۲- کوادکوپتر محموله بر: این کوادکوپترها نقش تازه‌‌ی به صنعت تحویل محموله دادن. الان درحال حاضر کمپانی‌های بزرگ روی این کوادکوپترها سرمایه گذاری کردن. مثلا شرکت پست DHL و یا Amazon برای حمل بسته‌های پستیشون بزودی قراره که از این کوادکوپترها استفاده کنن، یا از این جالب تر پیتزا فروشی Domino برای تحویل غذا از کوادکوپترها بزودی استفاده می‌کنه.

۳- کوادکوپتر ناجی : احتمالا مطلع هستید که هموطن عزیزمون آقای ریگی و تیمش اولین پیش گامهای ساخت این نوع کوادکوپترها هستن. کوادکوپتری که ساختن برای پرتاب تیوپ نجات برای کسایی که در دریا درحال غرق شدن هستن استفاده می‌شه. ( البته پهپادی که ایشون ساخته ۸ ملخه هست که بهش اکتا کوپتر گفت می‌شه). مثال دیگه از کوادکوپترهای ناجی، رسوندن کمکهای اولیه به مصدوم هست، که خیلی‌ سریع تر از آمبولانس توی شهر به محل سانحه میرسه.

۴- کوادکوپترامنیتی : یکی‌ دیگه از کاردبردهای کوادکوپترها برای کنترل و امنیت شخصی یا عمومی هست و پیش بینی‌ می‌شه که در آینده ی بسیار نزدیک بصورت رسمی‌ از کوادکوپترها به این منظور استفاده بشه. به عنوان مثال، چند سال پیش پلیس انگلیس تونست با استفاده از کوادکوپتر یک سارقو که پشته بوته‌ها قایم شده بود پیدا و دستگیر کنه.

اجاره هلی شات(اجاره یاب)

دسته بندی کوادکوپترها

کوادکوپترها از نظر اندازه به ۳ دسته تقسیم میشن، نانو کوادکوپترها که ریزترین مدل کوادکوپترها هستن. میکرو یا مینی کوادکوپترها که کمی‌ از کوادکوپترهای نانو بزرگتر هستند. این دو دسته از کوادکوپترها عموماً استفاده تجاری ندران و بیشتر برای بازی و سرگرمی استفاده میشن . در آخر بزرگترین دسته همون کوادکوپترها هستن که هم برای سرگرمی و هم تجاری مورد استفاده قرار میگیرند.

کوادکوپترها از نظر استفاده از دوربین به ۳ دسته تقسیم میشن.

  • دسته ی اول کوادکوپترهایی‌ هستن که دوربین ندارند و دوربین بروی آنها قابل نصب نیست.
  • دسته ی دوم کوادکوپترهای که دوربین ندارند ولی‌ جا برای نصب دوربین برای آنها طراحی شده. دوربین GoPro بیشترین طرفدار رو برای استفاده با کوادکوپتر ها داره.
  • دسته ی آخر کوادکوپترهایی‌ هستن که با دوربین مخصوص خودشون ساخته شدن.

کوادکوپتر با قابلیت پخش زنده : به این تکنولوژی اف پی وی (FPV) گفته‌ می‌شه که مخفف “First Person View” هستش. این دسته از کوادکوپترها تصاویری که با دوربین می‌بینند رو بطور زنده برای کنترل کننده‌ی خود ارسال می‌کنن. کنترل کننده این تصاویرو از راه های مختلفی‌ می‌تونه ببینه. مثلا می‌تونه از روی ال‌سی‌دی کوچکی که روی ریموتی که در دستشه ببینه یا با موبایل ببینه، یا از طریقه عینک‌های مخصوص که به چشم می‌زنه.

کوادکوپتر مسابقه‌ای: این دسته از کوادکوپترها برای مسابقه دادن با کوادکوپترهای دیگه طراحی شدن. سرعت این کوادکوپترها بیشتر از مدل‌های دیگست. کنترل کننده‌ها از طریقه اف پی وی که در بالا توضیح دادم تصاویر جلوی کوادکوپتر رو مشاهده و اونو تو مسیر مسابقه هدایت می‌کنن.

قیمت کوادکوپتر

قیمت کوادکوپترها بستگی داره به اندازه و امکاناتی که به شما میدن. ارزون‌ترین دسته، کوادکوپترهای نانو و مینی بدون دوربین هستن. با دوربین مسلما گرون تر میشن و اگه تکنولوژی اف پی وی داشته باشن بازهم گرون‌تر میشن. همین منوال درمورد کوادکوپتر بزرگتر هم هست.

بطور کلی‌ در حال حاضر در بازار کوادکوپترهای مینی ونانو بین ۲۰ تا ۲۰۰ دلار قیمت دارن.

کوادکوپترهای بزرگتر عموماً بین ۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار هستن.

مشکلات استفاده از کوادکوپترها

کوادکوپتر علی‌‌رغم طرفداران زیادی که داره، مخالفان خودش رو هم داره. یکی‌ از بحث ها، تجاوز به حریم شخصی‌ مردم هستش که بعضی ها نگرانن که یکی‌ از تو خونه و زندگیشون براحتی فیلمبرداری کنه. مورد نگران کنندهٔ دوم استفاده از این کوادکوپترها برای حمل مواد مخدر هست که تا الان چند مورد گزارش شده. مورد سوم رفتن کوادکوپترها به منطقه‌های حساس دولتی و نظامی و فیلم برداری از این مراکز هستش.

مشکل آخر که از همه رایج تر هست، پرواز در فرودگاه‌ها هستش که بارها این مورد در کشور‌های دیگه گزارش شده. برخورد فیزیکی با هواپیما یا تداخل اموج رادیوئی از مشکلاتی هست که این کوادکوپترها می‌تونن در فرودگاه‌ها ایجاد کنن.

از نظر قانونی‌ خیلی‌ از کشورها و حتی بعضی‌ از ایالات آمریکا هنوز قانون مشخص و کاملی در مورد هدایت این کوادکوپترها ندارن. درحال حاضر در برخی‌ کشورها هدایت کوادکوپتر در نزدیکی‌ فرودگاه‌ها و مراکز حساس دولتی ممنوع هستش، و حتی بعضی‌ از سازنده های این کوادکوپترها اونارو طوری برنامه نویسی کردن که وقتی‌ کوادکوپتر نزدیک به منطقه ی ممنوعه می‌شه به کنترل کننده اخطار می‌کنه.

منبع: کوادکوپترها

 به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید(لطفاً ♥♥)

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *