Walkietalkie

واکی تاکی(بیسیم) از جنگ جهانی دوم تا به امروز!!

صدای منو میشنوی؟ تمام! – بله صدات رو می‌شنوم. تمام!

این دیالوگ برای کسانی که از واکی تاکی‌های ابتدایی استفاده کرده‌اند آشناست. اما اگر تا به حال لذت برقراری ارتباط از طریق واکی تاکی را نچشیده‌اید، بدانید یکی از شیرین‌ترین تجربه‌های ممکن را از دست داده‌اید و نمی‌دانید صحبت کردن با واکی تاکی تا چه حد مفرح است. قبل از همه‌گیر شدن تلفن‌های همراه حوالی سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰، واکی تاکی موثرترین راه برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات بود و امروزه بطور گسترده‌ای توسط افسران پلیس، ارتش نظامی و سازمان‌دهندگان وقایع عمومی مثلا برگزای همایش، استفاده می‌شود.

واکی تاکی چیست و چگونه کار می‌کند؟

واکی تاکی‌ها در واقع نوعی رادیو دستی قابل‌حمل هستند. آنها به روش بی‌سیم (با استفاده از امواج رادیویی) روی یک پهنای باند به اشتراک گذاشته‌شده به هم مرتبط می‌شوند. هر واحدِ باتری‌خور، شامل یک فرستنده/گیرنده و آنتن (برای ارسال و دریافت امواج رادیویی)، یک بلندگو که هنگام حرف زدن بعنوان یک میکروفن دو برابر قوی‌تر کار می‌کند و یک دکمه تا آنرا بفشارید و بتوانید از طریق واکی تاکی صحبت کنید (PTT). بلندگو/میکروفن همزمان بعنوان یک دستگاه مخابره کار می‌کند زیرا میکروفن و بلندگو هر دو ساختمانی شبیه به دستگاه مخابره دارند (یک سیم‌پیچ، آهنربا، یک کاغذ و یا مخروط پلاستیکی برای تولید و یا بلند کردن صدا). شما می‌توانید با استفاده از یک دستگاه واکی تاکی واحد برای هر دو کار (شنیدن، حرف زدن) استفاده کنید. این کار با عمل ساده معکوس کردن مدار الکتریکی متصل در آن دستگاه، امکان‌پذیر خواهد بود. اما مدل‌های پیچیده‌تر واکی تاکی حاوی بلندگو و میکروفون جداگانه هستند که جزو چک لیست‌های برگزاری همایش ها جزو ضروری‌ترین ابزار و تجهیزاتی که شما می‌توانید با اجاره واکی تاکی خیال خود را از برگزاری و هماهنگی رویداد خود راحت کنید.

اجاره بیسیم(اجاره یاب)
چگونه از یک دستگاه واکی تاکی استفاده کنید؟

گروهی از افراد که از واکی تاکی برای صحبت کردن با کسان دیگری استفاده می‌کنند، بایستی به یک فرکانس مشابه در باند موردنظر متصل شوند که کانال نامیده می‌شود. پیام‌های رادیویی آنها همه دریافت می‌شود پس میکروفون/بلندگو هر واحد بعنوان بلندگو در حال کار است و احتمالا صدای شخص سخنگو با خش‌خش همراه باشد مانند وقتی که هنوز رادیو روی موج ایستگاه خاصی قرار نگرفته و تنظیم نیست. وقتی کسی می‌خواهد با دیگران صحبت کند، باید دکمه صحبت واکی تاکی خود را نگه دارند (دکمه‌ای که برای حرف زدن تعبیه شده است). در این زمان با فشار دکمه، بلندگو تبدیل به میکروفن خواهد شد. با تهیه و اجاره واکی تاکی زمانی که در میکروفون حرف بزنید، کلمات تبدیل به موج رادیویی می‌شوند و برروی کانال از پیش تعیین‌شده‌ای (معمولا با فرکانسی حدود ۴۶۰ مگاهرتز) مخابره و قابل دریافت خواهند بود. از آنجایی که امواج رادیویی بخشی از طیف الکترومغناطیسی هستند، با سرعت نور منتشر می‌شوند (۳۰۰۰۰۰ کیلومتر بر ثانیه یا ۱۸۶۰۰۰ مایل بر ثانیه). به این ترتیب امواج بسرعت توسط واحدهای دیگر واکی تاکی دریافت می‌شوند و در داخل دستگاه تبدیل به جریان الکتریکی و سپس در بلندگو صدای شخص گوینده، بازتولید می‌گردد. وقتی صحبت سخنگو به پایان می‌رسد می‌گوید: تمام (به این معنی که صحبت من به پایان رسید) و دکمه گوشی را رها می‌کند و در همان لحظه دستگاه به حالت شنیدن سوئیچ شده و فرد می‌تواند جواب صحبت خود را گوش بدهد.

برخلاف رادیوی معمولی که فقط قابلیت دریافت موج از ایستگاه رادیویی و پخش صدا و موسیقی را داراست، واکی تاکی یک رادیوی دو طرفه است. شما می‌توانید هم صحبت کنید، هم بشنوید (ارسال و دریافت). از آنجایی که هر دو واحد واکی تاکی روی یک فرکانس مشابه تنظیم شده‌اند، فقط یک نفر می‌تواند در آن واحد حرف بزند و این تنها مشکل واکی تاکی است. بسیاری از برگزارکنندگان رویدادهای عمومی مثل برگزاری همایش ‌های تجاری با اجاره واکی تاکی راه خود را در برگزاری با شکوه رویداد خود، هموار می‌کنند.

مزایا و معایب واکی تاکی:

واکی تاکی دستگاهی قدرتمند و ساده هستند که براحتی قابل استفاده‌اند. امروزه برای استفاده خارج از منزل و مخصوصا کودکان (در حین تعطیلات و هنگامی که والدین نیاز به در ارتباط بودن با کودک دارند) و همچنین قابلیت سرگرم‌کنندگی برای کودکان (آنها عاشق بازی “دریافت شد! تمام” هستند) به کار می‌رود. واکی تاکی در مواقعی که نیاز است یک نفر صحبتی کند و تعدادی بشنود، بسیار کارامد است (بعنوان مثال اگر بخواهید دستورالعمل‌های خاصی را به افراد حاضر در ارودگاه بدهید). از آنجایی که میتوانید برای پروژه‌های دوره‌ای، از امکان کرایه واکی تاکی برخوردار شوید، در هزینه نیز صرفه‌جویی می‌شود.

واکی تاکی بسیار سبک، راحت و مناسب هستند. وزن هرکدام حدودا ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم است و محدوده‌ نزدیک به ۵ تا ۱۰ کیلومترمربع را پوشش می‌دهد که بسیار مناسب است. عمرطولانی باطری واکی تاکی (نزدیک ۲۰ ساعت در هربار شارژ) یکی دیگر از مزایای آن است. با کرایه واکی تاکی شما دارای کانال‌های متعدد (بین ۸ تا ۲۵ و حتی بیشتر) خواهید بود که به شما امکان تغییر فرکانس و جابجایی از کانالی به کانال دیگر را می‌دهد.

اجاره بیسیم ارزان(اجاره یاب)

ارزانترین انواع واکی تاکی مدل آنالوگ آن است. مدل‌های دیجیتالی واکی تاکی که ضد استراق سمع و قابل رمزگذاری هستند گران‌ترند و بیشتر در ارتش نظامی از آنها استفاده می‌شود. مدارس یا دیگر ارگان‌ها می‌توانند در مواقع خاص (جشن، همایش و …) با اجاره واکی تاکی آنالوگ، به نظم‌دهی و برگزاری هرچه بهتر مراسم بپردازند. از آنجایی واکی تاکی برای ارتباط در محدوده‌های جغرافیای دور طراحی نشده است، مورد استفاده‌ برای فواصل نزدیک است و شاید همین یکی از معایب مهم واکی تاکی و محبوب‌تر شدن تلفن‌های همراه باشد.

*************************************************************************************************

اگر با توجه به این مسائل به این نتیجه رسیدین که تاکی واکی اجاره کنید، قبل از هرجا، سری به سایت اجاره یاب بزنین. این سایت با ایجاد امکان درج آگهی اجاره تاکی واکی، و مقایسه اون ها یه فرصت عالی برای تهیه تاکی واکی با قیمت مناسب فراهم کرده. امیدواریم از این طریق، به وسایلی که مدنظرتونه دست پیدا کنین.

⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید.

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *