a-completely-adjustable-ergonomic-chair-300x300

ویژگی‌های اصلی خرید یا اجاره صندلی ارگونومیک

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که صندلی ارگونومیک چیست؟ برای بسیاری از افرادی که می‌خواهند محیط کاری سالمی را در طول روز تجربه کنند، یافتن یک صندلی ارگونومیک یا اجاره آن یکی از مشکلات رایج است. تعداد زیادی صندلی با نام ارگونومیک در بازار موجود هستند اما اینکه بخوهید یک صندلی را خریداری کنید چون برچسب «ارگونومیک» دارد کاری اشتباه است. صندلی‌های ارگونومیک برای آدم‌های مختلف طراحی شده‌اند؛ به‌عنوان مثال یک صندلی می‌تونه بسیار بلند باشه درحالیکه دسته‌های از پشت آن دور باشند و به آن متصل نباشد. همچنین ممکن است که صندلی‌ها برای هر کاری در محیط کار مناسب نباشند. زمانی می‌توان یک صندلی را ارگونومیک نامید که که بدنه‌ی آن برای برای ابعاد بدن، محیط کاری و کارهایی که باید در محیط کار انجام دهد مناسب باشد. هرچند که پیدا کردن یک صندلی مناسب آسان نیست اما ممکن است.

چرا پیدا کردن یا اجاره صندلی مناسب مهم است؟

امروزه در بسیاری از کشورهای صنعتی، در طول مدت زمانی که بیدار هستند روی صندلی می‌نشینند.؛ زمانی‌که صبحانه می‌خورند، زمانی‌که در تاکسی یا اتوبوس هستند، زمانی‌که شام می‌خورند یا به تماشای تلویزیون می‌پردازند. همچنین از زمانی‌که تکنولوژی پیشرفت کرده و کار با ماشین‌ها جایگزین کرا دستی شده است بسیاری از مردم می‌نشینند و کارشان را انجام می‌دهند. هرچند که نشستن به تلاش فیزیکی کمتری نسبت به ایستادن نیاز دارد اما این کار فشار زیادی را به ناحیه‌ی کمر وارد می‌کند. همراه شدن سبک زندگی بدون تحرک و کاری که نیاز به نشتن دارد منجر به مشکلات جسمانی بسیاری شده‌است. اینجا است که اجاره یا استفاده کردن از صندلی مناسب اهمیت پیدا می‌کند.

صندلی اجاره ای

چه چیزهایی در مورد انتخاب یا یا کرایه صندلی ارگونومیگ مناسب نیاز دارید تا بدانید؟

انتخاب یک صندلی مناسب یک گام مهم و اساسی برای ممانعت از ایجاد مشکلات سلامتی برای کسانی است که به‌صورت نشسته کار می‌کنند. از دیدگاه ارگونومیک شیوه‌ی نشستن به‌عنوان یک فعالیت خاصی و ویژه به حساب می‌آید که این فعالیت تحت تاثیر نحوه‌ی تعامل فرد با محیط قرار می‌گیرد. در انتخاب یک صندلی مناسب باید چندین مورد را در نظر گرفت:

یک صندلی برای تمام افراد مناسب نیست. ابعاد بدن یک فرد باید به‌هنگام خرید صندلی در نظر گرفته شود و نباید صندلی‌ای برای کار یا استراحت انتخاب شود که به بدن فرد آسیب می‌رساند در حالیکه برای فرد دیگری مناسب است.
اطلاعات مناسبی در ارتباط با بدن فردی که می‌خواهد از صندلی استفاده کند جمع‌آوری شود. به‌عنوان مثال بهینه‌ترین ارتفاع محل نشستن تقریبا باید به اندازه‌ی یک چهارم ارتفاع بدن فرد در نظر گرفته شود. البته این یک قانون سرانگشتی است که زمانیکه فاصله‌ی بالا تنه تا پاها عریض باشد.
هر صندلی برای هر گونه فعالیتی مناسب نیست. به عنوان مثال، یک دندانپزشک به صندلی متفاوت نسبت به یک کارگر یا یک اپراتور کامپیوتر نیاز دارد.

کرایه صندلی

برخی ویژگی‌ها برای خرید یا اجاره صندلی صرف نظر از اینکه شما چگونه از آن استفاده می‌کنید ضروری است:
  • قابلیت تنظیم: ارتفاع صندلی باید قابل تنظیم باشد
  • دامنه‌ی ارتفاع صندلی: ارتفاع صندلی را که می‌خواهید انتخاب کنید، قبل از خرید بررسی کنید. زیرا تنظیم ارتفاع برای کارمندانی که می‌خواهند از صندلی با یک ارتفاع مشخص استفاده کنند، مهم است. صندلی‌هایی که قابلیت تنظیم ندارند برای افراد قد بلند یا قد کوتاه طراحی شده‌اند.
  • پشتی: قابلیت تنظیم ارتفاع پشتی صندلی، حرکت آن به جلو و عقب و فریم‌های حمایت‌کننده‌ی کمر از دیگر ویژگی‌‌های مهمی است که به‌هنگام خرید صندلی به آن توجه کامل داشت.
  • عمق صندلی: صندلی انتخاب کیند که برای قدبلندتیرن و کوتاه‌ترین فرد نیز مناسب باشد.
    اجاره صندلی
دیگر ویژگی‌هایی که باید به آن توجه داشت:

توجه داشته باشید که صندلی کرایه شده یا انتخاب شده برای آن فردی که می‌خواهد در هنگام کار از آن استفاده کند مناسب باشد. صندلی که دارای دسته‌هایی با قابلیت تنظیم ارتفاع است می‌تواند برای اپراتورهای کامپیوتر مناسب باشد. میزان پهن یا باریک بودن دسته‌ی صندلی نیز به ابعاد بدن فرد و نوع کاری که انجام می‌دهد نیز بستگی دارد.
سعی کنید صندلی را انتخاب کنید که کارتان را با کمک آن راحت‌تر انجام دهید. به عنوان مثال نباید صندلی چرخدار را برای کاری انتخب کرد که نیزا به سکون و استایی دارد. اگر صندیل چرخدار نیاز دارید بهتر است با جنس کف اتاق محل کارتان هماهنگ باشد. چرخ‌های پلاستیکی برای اتاق‌های فرش شده و چرخ‌هایی از جنس یورتان برای اتاق‌هایی با کفی سخت طراحی شده است.
مواردی که در این مقاله ذکر شد برای تمام افرادی که به دنبال اجاره صندلی یا خرید آن هستند، مناسب است. با استفاده از این مقاله می‌توانند بهترین انتخاب را داشته باشند و مطمئن باشند که آسیب جسمانی برایشان وجود نخواهد داشت.

 به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید(لطفاً ♥♥)

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *