Articles 22-2

یک لنز دوربین چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مسلماً یکی از اصلی‌ترین معضلاتی که هر عکاس تازه کاری با آن مواجه است انتخاب لنز مناسب برای دوربین خود می‌باشد. در گام اول ممکن است انتخاب لنز و اجاره دوربین و اجاره لنز نگران کننده و دلهره آور به نظر برسد با این حال شناخت مشخصات لنز دوربین به شما در انتخاب لنز و اجاره دوربین و لنز مناسب کمک شایانی می‌نماید.

مشخصات لنزهای دوربین عکاسی

انتخاب لنز مناسب دوربین برای هر عکاسی واجب است از همین رو ضروری است بدانیم تنوع لنز بسیار زیاد است. با آگاهی از مشخصات لنز دوربین می‌توانیم انتخاب صحیحی داشته باشیم.

فاصله کانونی

یکی از ضروری‌ترین مشخصات لنز دوربین که می‌بایست بدان توجه نماییم فاصله کانونی است که به معنی فاصله بین لنز دوربین و حسگرهای عکس در زمان فوکوس سوژه می‌باشد. از سوی دیگر فاصله کانونی تعیین می‌کند که چه میزان از تصویری که می‌بینید در قاب دیده می‌شود. هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد با بزرگ نمایی سوژه عکس در مقابل سایر موارد که کوچکترند زوایای محدودتری ثبت می‌شود. با این حال در فواصل کانونی کمتر زوایای بیشتری به ثبت می‌رسد در حالی که امکان زوم کاهش می‌یابد. بر اساس فاصله کانونی لنزها به دو دسته لنزهای پرایم (ثابت) و لنزهای زوم تقسیم می‌شوند که در بخش انواع لنز به آنها می‌پردازیم.

نسبت لنز

از دیگر مشخصات لنز دوربین که می‌بایست مورد توجه شما قرار بگیرد نسبت لنز دوربین است. در نظر بگیرید که قصد خرید لنزی ۵۰ میلیمتری از یک تولید کننده را دارید و در کمال تعجب می‌بینید که تولید کننده فوق دو لنز با قیمت‌های متفاوت عرضه کرده است. علت اصلی این تفاوت قیمت به دریچه دیافراگم (به عبارتی نسبت لنز دوربین شما یا میزان باز بودن آن) مرتبط است. که این میزان معمولاً با ضریب f نمایش داده می‌شود, هر چه این ضریب کمتر باشد کیفیت نور در روشنایی بیشتر می‌شود. در لنزهای زوم با کیفیت برای فواصل کانونی متفاوت ضریب F ثابت خواهد بود در حالی که در لنزهای بی‌کیفیت با بالا رفتن فواصل کانونی این ضریب نیز تغییر می‌کند. در حقیقت دریچه دیافراگم مشخص می‌کند چه میزان نور از طریق لنز به حسگر دوربین برسد.

بخش‌های مختلف لنز به قرار ذیل است:اجاره لنز(اجاره یاب)

بر اساس تصویر بالا لنز از اجزای مختلفی تشکیل شده است:

مبدل فیلتر و درپوش جلویی لنز
درپوش لنز
حلقه زوم
نمودار زوم
دریچه مقیاس فاصله
حلقه فوکوس
دکمه فوکوس خودکار و دکمه تثبت کننده تصویر
گیره لنز و درپوش عقب لنز

انواع لنز

همانطور که می‌دانیم انواع لنز دوربین وجود دارد که در ادامه به شرح برخی از آنها می‌پردازیم :

لنز ثابت درمقابل لنز زوم:

لنزهای ثابت نوعی از لنزهای دوربین عکاسی با فاصله کانونی ثابت محسوب می‌شوند در حالی که فاصله کانونی در لنز زوم قابل تغییر است. به عبارتی در لنزهای ثابت زمانی که عکاس در نقطه‌ای ثابت باشد نمی‌تواند قاب سوژه را نزدیک‌نمایی و یا دورنمایی کند. این مسئله به عکاسان مبتدی در شناخت قاب‌بندی و تنظیم‌بندی کمک می‌نماید. یکی دیگر از ویژگی‌های لنزهای پرایم در مقایسه با لنز زوم داشتن دیافراگم بزرگتر است که این مسئله به عکاسی در نور کم و خلق بک گراند بوکه (افکتی مات) منتهی می‌شود. در مقابل لنزهای زوم برای عکاسی در سفر که نمی خواهید وسایل زیادی با خود حمل کنید و ممکن است با سوژه‌های متعددی روبرو شوید بسیار مناسب است. به عنوان مثال لنزهای زوم ۴۰-۱۷ میلیمتری و ۳۵-۱۸ میلیمتری از آن جهت که می‌توانند طیف وسیعی از زوایا را پوشش دهند لنزهای مناسبی خواهند بود.

اجاره لنز دوربین عکاسی(اجاره یاب)
لنز زوایه عریض:

لنز زوایه عریض در حقیقت یک لنز بی‌نهایت دورنما محسوب می‌شود. لنزهای زوایه عریض حتی می‌توانند زوایه‌ای بیشتر از چشم انسان از یک صحنه را به ثبت برسانند. فاصله کانونی در لنزهای زوایه عریض ۳۵-۲۴ میلی‌تر است در حالی که در لنزهای فوق عریض این میزان به کمتر از ۲۴ میلی متر می‌رسد. ازآنجا که این دست از لنزها زاویه دید بسیار گسترده‌ای دارند خطوط مستقیم در نزدیکی لبه‌های عکس معمولاً منحنی به نظر می‌رسند. استفاده از این نوع لنز برای عکس‌هایی مناسب است که قصد دارید بزرگی منظره‌ای را که به ثبت رسانده اید با دورتر نشان دادن خط افق مورد توجه قرار دهید. از مشخصات لنز دوربین زاویه عریض می توان به این نتیجه رسید که این لنز مناسب عکاسی پرتره گروهی و عکاسی از مناظر است.

لنز تله فوتو:

لنزهای تله فوتو دارای فاصله کانونی بیش از ۷۰ میلی متر می‌باشند از همین رو به شما این امکان را می‌دهند که سوژه های عکاسی خود را از فواصل بسیار دور شکار کنید. این لنزها از عمق میدانی کمی برخوردار هستند بنابراین به راحتی امکان فوکوس روی سوژه مورد نظر را برایتان فراهم می‌کنند. از مشخصات لنز تله فوقو می‌توان چنین نتیجه گرفت که این نوع لنز مناسب عکاسی حیات وحش, ورزشی, پرتره و غیره مناسب است

مزایای اجاره لنز دوربین

اجاره لنز نیکون(اجاره یاب)
تنوع در نمونه کارها:

استفاده از ابزار جدید و متنوع لزوماً شما را به یک عکاس بهتر تبدیل نمی‌کند اما به شما شانس امتحان سبک و رویکرد جدید را می‌دهد. به عبارتی اجاره لنز و اجاره دوربین به شما کمک می‌کند نمونه کارهای متنوعی جمع آوری کنید و سبک‌های جدیدی را بدون صرف هزینه اضافی امتحان نمایید و رزومه خود را ارتقاء ببخشید.

آشنایی با طیف وسعی از ابزار عکاسی :

اجاره لنزهای متنوع و متفاوت به شما کمک می کند با طیف وسیعی از سبک ها و ابزارعکاسی آشنا شوید. مطمئناً برای همه افراد خرید لنزهای متنوع در ابتدای راه مقدور نخواهد بود از همین رو اجاره لنزها به شا کمک می‌کند با این لنزها از همان ابتدای کار آشنا شوید.

افزایش خلاقیت :

استفاده از لنزهای متنوع شما را وادار می‌کند از چشم انداز دیگری به سوژه عکاسی خود بنگرید. به عبارتی وقتی از لنزی متفاوت استفاده می‌کنید مجبور می‌شود از دریچه دیگری به سوژه ای خود نگاه کنید که تاکنون بدان توجه ننموده اید مثلا استفاده از لنزهای تیلت شیفت شما را وادار به اندیشدن در خصوص بک گراند و سوژه و نحوه ارتباط آنها با هم می‌نماید.

همانطور که از توضیحات بالا متوجه شدید برای هر سوژه عکاسی نیازمند استفاده از لنز مناسب آن هستیم از همین رو به اهمیت انتخاب لنز مناسب پی می‌بریم. نکته ای که بسیار حائز اهمیت آن است که مسلماً برای یک عکاس تازه‌کار امکان خرید تمامی این لنزها وجود ندارد بنابراین می‌توانید از گزینه اجاره لنز دوربین استفاده کنید. حتی می‌توانید برای شروع یک دوربین حرفه‌ای اجاره کنید. اجاره دوربین حرفه‌ای در ابتدا کار به شما کمک می‌کند از همان ابتدا طبق اصول حرفه‌ای پیش بروید.

*****************************************************************************************************

اگر به این نتیجه رسیدین که دوربین و لنز اجاره کنید، قبل از هرجا، سری به سایت اجاره یاب بزنین. این سایت با ایجاد امکان درج آگهی اجاره لنز و دوربین، و مقایسه اون ها یه فرصت عالی برای تهیه دوربین و لنز با قیمت مناسب فراهم کرده. امیدواریم از این طریق، به وسایلی که مدنظرتونه دست پیدا کنین.

⇐ به کانال تلگرام اجاره یاب بپیوندید(لطفاً ♥♥)

نویسنده مطلب: اجاره یاب

"اجاره یاب" سامانه جامع اجاره کالا و خدمات - http://ejarehyab.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *